Afirmacionet dhe fuqia e tyre e lirimit nga ankthi dhe vetbesimi i ulet

Afirmacionet dhe fuqia e tyre e lirimit nga ankthi dhe vetbesimi i ulet

Cdo mendim dhe cdo fjale qe e thua eshte afirmacion. Cdo dialog i  yti i mbrendshem ne koken tende me vetveten, eshte nje “rryme” afirmacionesh te ndryshme.
Ne jemi vazhdimisht duke afirmuar ne nivelin e nenvetedijes me mendimet, fjalet dhe kjo rrjedh e afirmacioneve krijon cdo eksperience tonen ne cdo moment.Dashte e padashte. Me vetedije apo pavetedije.

Si aplikohen afirmacionet?

Afirmacionet pozitive  jane zakonisht pohime te shkurtra qe ju drejtohen”programimeve” speciale tek vetedija dhe nenvetedija jone.
Ato duhen te perseriten cdo dite disa here ne dite per qellimet specifike qe i kemi.
Qellimi eshte t’i  largojme dhe zhdukim dalengadal programimet, paragjykimet,  besimet negative dhe t’i zevendesojme ato me programime dhe mendime te fresketa, pozitive dhe qe jane si nutricion ushqyes per trurin, trupin, dhe jeten ne pergjithesi.

Imaginoje me zoteru nje teknike qe i  ofron trurit tend mundesi me sheru trupin tend.

A eshte kjo e mundur?

Pergjegjja eshte PO!

Fuqia e trurit tone eshte sheruese, ne qofte se e krijojme nje ambient pozitiv mbrenda nesh dhe rreth nesh.

Kur ne nuk ndihemi mire, as truri nuk ndihet mire. Por edhe kur truri nuk ndihet mire as ne nuk ndihemi mire.

E verteta sheruese e trurit tend!

Truri yne i ka mbi 100 miliarda qeliza.
Cdo qelize eshte e lidhur me njera tjetren ne 10.000 menyra te ndryshme. Kjo ben qe ne trurin tone egzistojne me shume lidhje nderqelizore se sa ka yje ne universin tone.
Kur qelizat lidhen dhe keto kontakte nderqelizore jane  jo te shendosha, atehere truri yne nuk ndihet mire, qe automatikisht do te thote as ne nuk ndihemi mire, e as trupi yne.
Ketu eshte shpresa sheruese!
Kur truri yne krijon kontakte te reja  dhe pozitive ne mes te qelizave atehere truri e fillon procesin e vetsherimit. Me poshte do te shpjegoj se si.

Cfare e krijon shkeputjen e qelizave ne mes veti apo lidhjen jo te shendosh te qelizave te reja?

 • Kur mendojme mendime negative cdo dite
 • Kur te mendojme mendime te njejta cdo dite
 • Kur jemi ne gjendje depresioni
 • Kur jemi ne gjendje ankthi
 • Kur nuk flejme mire gjate nates
 • Mbi pesha (Sa me shume mbipeshe kemi aq me i madh eshte rreziku te kemi tru jo te shendosh)
 • Ushqimi i paregullt
 • Lendimet e ndryshme te  trurit
 • Ambienti toksik
 • Relacionet jo te mira

 

 • Cfare krijon me shume lidhje pozitive dhe sheruese ne trurin tone? 

  • Dituria e re
  • Meditimet
  • Afirmimet
  • Falenderimet e rregullta
  • Ushqimi i shendoshe
  • Fjetja e mire, pushimi i mire
  • Ushtrimet fizike
  • Kur ndihemi mire
  • Kur kemi energji te lehte dhe pozitive ne trup
  • Relacionet pozitive

Cilat jane benificionet e afirmacioneve pozitive:

–  Te ndihmojne te lirosh hormonin e endrofinave ne trup, dmth te qetesojne
– Te ndihmojne te jesh e/i motivuar per ta ndryshuar gjendjen
– Te inspirojne
– E ngrisin vetebesimin
– Te bejne me te sigurt te flasesh para publikut
– Punojne me nenvetedijen tende, aty ku cdo gje eshte e programuar dhe prej nga burrojne mendimet e tua negative
– Te dhurojne shprese
– Te ndihmoje t’i shohesh gjerat qe nuk i ke pare me heret
– Jo vetem qe te ndihmojne te ndihehs mire, por edhe ta ndryshojne gjendjen

Cfare kam kriju per ty?

Per ty kam pregatitur nje seri afirmacionesh qe do te vijne direkt ne emer tendin ne inboxin tend apo ne celularin tend, 30 dite me radhe.
Ti do ti pranosh nga dy afirmacione se bashku me pyjetjet terapeutike qe do tja shtrosh vetes.
Cdo programim i ri  pozitiv kontribon ne lidhje te re pozitive  nderqelizore!
Kjo metode eshte shume efikase dhe personat qe i kane porositur ketu kane ndi ndryshime ne ditet e para te afirmimeve.

Vlera e afirmacioneve se bashku me pyetjet terapeutike qe ti do t’i pranon cdo dite plot 30 dite eshte 29€.

Per TY qe je anetar/e ne buletinin e shendetit tani, cmimi eshte vetem
 29€. (0,96 cent ne dite)

Keto afirmacione mund te jene dhurate per ty, apo per dikend qe e don!

Ti qe jeton ne Kosove, Shqiperi, Presheve apo Maqedoni mund ta besh pagesen ne gjirollogari te ProCredit Bankes.

Kliko ketu per te dal te faqja e gjirollogarise.

Ti qe jeton ne diaspore ma shkruaj nje email tek adresa:
elvira@lookfeeldogood.com

Ja disa nga emailat e lexuesve qe i kane pranuar afirmimet e mia gjate javes se kaluar ne buletinin e shendetit “Perndritja dhe Vitaliteti Shqiptar”:

“Mirmengjesi Elvira.  Shume flm per keto mesazhe afirmative   qe me kan ndryshuar tersisht..” S. K

“Faleminderit faleminderit pafund, Kur i perseris afirmimet, nuk diskutohet qe ndihem shume mire…Por , pak po merzitem qe po perfundon kjo jave sonte Pa dyshim qe do kisha dashur ne vazhdimesi te merrja e-maile te tilla qdo nate….”, R. D.

“Shkrimet qe i keni ber per mua jan shum shum te mira ju falimiderit shum ” O.O

 

 

Elvira

Pershendetje Vjollca,
Depresionin duhet em trajtu sikurse edhe cdo simptom tjeter.
Seancat dhe keshillat terapeutike, jane nje nder menyrat.
Pastaj mund te gjesh keshilla online, mund te bisedosh me dikend qe i beson, por me efketivja eshte keshillat profesioanel.

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.