Tri teknikat per lirimin e stresit, ankthit dhe depresionit

Tri teknikat per lirimin e stresit, ankthit dhe depresionit

A mund ta zvogelojme stresin dhe ankthin?

Pergjigjja eshte 100% PO!

Jo vetem aq! Kur punojme nje kohe te gjate me veten tone dhe i mesojme metodat si te menaxhojme stresin dhe ankthin atehere mund ta elimonojme ankthin apo depresionin teresisht nga sistemi.

Trupi dhe truri duhen te trajnohen mire qe te mund t’i menaxhojne keto pengesa. Ankthi dhe depresioni jane pengese e nje jete te qete dhe pa dhimbje.

Kur ti ke stres dhe ankth, edhe familja ndikohet nga kjo gjendje!
Kur ti ke stres dhe ankth, edhe familja ndikohet nga kjo gjendje!

Cka eshte problemi ne te vertete?

Problemi nuk eshte ankthi dhe depresioni, apo stresi qe sjell 95% te semundjeve!

Jane tri aspekte kryesore qe une e shoh alarmuese tek njerezit ne ankth dhe depresion. Nese edhe ti ke depresion apo ankth lexoji keto me vemendje:

1. Informacion jo i mjaftueshem se cka eshte ankthi dhe depresioni
2. Jodituria si te menaxhohet stresi, antkthi dhe depresioni
3. Mungesa e metodave te lirmit nga keto, ne menyre holistike dhe 100% natyrore

Sfida tjeter per ty qe je ne ankth apo depresion dhe jeton nje jete me stres te madh eshte se duhesh ta kesh parasysh se kur te hyn ne proces te sherimit  dhe  lirimit te emocioneve negative kjo mund te zgjat. Ankthet e trojeve tona jane te thella dhe kerkojne kohe per tu pastruar. Kjo eshte shume me rendesi me dite qe puna e lirimit emocional eshte proces dhe jo magji te lirohesh per nje dite.

Perveq mundesise se konsultimeve me mua, une i kam pregatite tri metoda te ndryshme pune,  shume te rendesishme qe une e di munden te ndihmojne te lirohesh nga gjendja negative. E di qe mund ta transformosh jeten tende dhe te afermeve te tu, kur ti hyn ne kete proces sherues.

Pervoja ime personale, ajo  e punes  profesionale 13 vjecare dhe ndihma e mijera njerezve me ben te sigurt te rekomendoj zgjidhjet qe vet i kam provuar dhe qe i kam aplikuar tek te tjeret.

E di cka domethene te jetosh ne ankth dhe e di se cka dmth te jesh e/i lire nga kjo gjendje! I kam provuar te dyjat!

Cilat jane metodat me efikase te transformimit me te cilat une kam punuar?

Kam krijuar meditime qe punojne me trurin dhe trupin dhe metodat e EFT-se qe punojne me trupin dhe emocionet. Gjithashtu jam perqendruar ne afirmacione me  fuqi pozitive qe sjell sherim dhe riprogramim te mendjes.

Nuk eshte vetem psiqika ne pyetje. Eshte  gjithashtu edhe trupi dhe jane ndjenjat qe luajne rol te madh per “regjistrimin” e pervojave te ndryshme te jetes. Te gjtha se bashku e krijojne gjendjen e mire apo jo te mire.

Kur te klikon ne secilat nga keto metodat ti do te gjen pershkrime te detalshme si mund te ndihmojne ty.

Metodat me efikase me te cilat kam punu deri me tani jane:

1. Meditimet. (Kliko ketu per t’a kuptuar fshehtesine e meditimeve)


2. Teknika e Lirimit te Emocioneve, EFT. (Kliko ketu pse duhet aplikuar kete metode)

3. Afirmacionet. (Kliko ketu per te kuptuar fuqine sheruese te trurit tend).

 

Mirvete

Mirdita e nderuar deshiroj ti kem tri teknikat per lirimin e stresit, ankthit, dhe depresionit. Jetoj ne Prishtine me tregoni mundesin e pageses. Ju pershendes!

Elvira

Pershendetje Mirvete,

Te kam shkruar ne email, te lutem shiqoje atje dhe pergjigjmu pastaj nepermes emailit.

Me te mira
//E

Sebastian

Pershendetje Madame,

Kam probleme me ankthin,panikun,dua ti kem keto tri metoda qe te lirohem nga keto…Po me pengojne shume ne jete,si ne familje ashtu edhe ne aspektin profesional.Te lutem me NDIHMO

Sebastian

Pershendetje,

Dua qe ti kem tri teknikat per lirimin e stresit,ankthit depresionit,po me pengojne shume ne jeten profesionale dhe sidomos avancimin ne karriere.Kam frike se do vdes,sikur me ndalet fryma,pulsi me rrah shpejt,kam frike te flas ne publik,me dridhen dhe me djersiten duart dhe i ter trupi.Te lutem me ndihmo.Me shpjego me hollesisht si ti kem keto tri teknika dhe ti aplikoj.

Gjithe te mirat

Elvira

Pershendetje,

Te kam derguar emial ne hotmail, te lutem kontorlloje dhe do te komunikojme nepermes emailave. Me te mira
//E

eduard

persh…te lutem me ndihmu si ta heki Panikun nga lartesia!do te udhetoj me aeroplan ne muajin gusht por kam shume frike..gjdo gje po boj panik qka esht nga lartesia te lutem me ndihmo a duhet te pi barna apo diqka per ta hek Panikun..ju falimderit

eli

Pershendetje e nderuar elvira. Kam nje problem qe shume vite me stres e ankth . Prekem shpejt dhe behem nervoz edhe pse me kalon shpejt. Problemi me I madh eshte stresi qoft nje telefonate me nje te pa njohur fillon stresi kam dridhje te trupit rrahje te shpejt te zemres ose edhe nje vizite e zakonshme te mjeku me shkakton keto simptoma. Nuk kam qef te flas fjali te gjata vetem shkurt. Kam turp te flas ne publik menjehere fillon rrahjet e zemres sa qe nga dridhjet e trupit nuk mund as te shkruaj md laps dhe me teret goja dhe duhet te perbihem shpesh per te vazhdu me fol. Si tja bej

Lirim

O njerzz nuk ka barna ose diqka qe munet me ta largu stresin e ankthin e krejt kto sene barnat ti largojn per ni moment po ti shtojn shum sene tjera
e vetmja mnyr osht ti vet mi hek mi bo asgjo mu munu me i bo rrafsh
veq meno niher qysh jetojn tverbrit qysh jetojn jetimat qysh jetojn ata qe skan buk me honger qysh jetojn ata qe jon smut qe se kan shneten qe osht mbi tgjitha
qka ki ti qe po ankohesh e po ki stres e ankth , thjesht kqyr rreth vetes gjithqka nrregull menoj senet qe i ki knaqu me qata qka ki e mos i hin fellit tu menu e tu merzit per sene tkota
qka tndodh keq ski qka me bo , osht kon e shkrume met ndodh edhe duhet mu pajtu sje i vetmi nbot qe tndodh diqka e keqe , bile bile ka edhe ma zi qe ju ndodh tjerve ..
jeto jeten se sosht qaq e gat , po qekaq sa osht jeto qysh duhet, tu knaq e mos tu menu sene palidhje ..
kalofshit mir 🙂

vali

Pershendetja jam nje vajz 26 vjece,,un kam nje siklet ye madh ne trupin ti me vin lloj lloj mendimesh po ai krysori eshte sikur un po vdes..me keputen muskuj e trupit nuk qendroj dot ne nje vend..me ka ik deshira per cdo gje as veten se mbaj fare..nu haj asi gje ja dopsuar shum..ju lute si mund te veproj te lirohem nga ky siklet.

Gonxhe

Mirdita Elvira kam nevoj shum jam e prekur nga ankthi stresi panika jam shum ne gjendje te veshtir te lutem si mund me kontatu bashk

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.