Zgjim mental dhe spiritual që rezulton në ngritjen e vetëdijës.
Mental and spiritual growth that results in raisining the conciousnes.

Qka eshte pamevaresia ne te vertete?

Ky post nuk do te ben fjale per pamevarsine e Kosoves nga serbet apo te huajt dhe nuk do te jete inetersant nese e ke shpresuar ate.

Ky post eshte per ata qe nuk e shohin vehten si viktima por jane pergjegjes  vet per jeten e tyre.  Ky shkrim  ju dedikohet atyre qe e dine se ckade qe te shfaqaet ne jete eshte nje konsekuence e diqkafit tjeter. Dhe cdo gje qe ndoh ka nje domethenie, edhe pse shume here nuk na pelqen.

Te gjithe e adhurojne pameverasine por  shume pak njerez e zgjedhin pamevaresine personale dhe shpirterore.  

Nje perkujtim i vogel dhe inspirues vijon me poshte nese ke harruar se ti je  e Zoja dhe Zoti yt. (nuk e kam fjale per Zotin ne kontekts fetar).

Cfare  roli dhe pozite ke ti sot ne perditshmerine tende? Kush vendos per ty, cka te mendosh, lexosh, thuash?
A ke deshire apo je e/i obliguar te merr vendime te cilat i ben cdo dite?
A e jeton nje jete qe e endrron?
Nese po shume mire dhe suksese te metutjeshme te deshiroj une. Nese  jo atehere  qka ose kush  te ndalon?A e din dallimin ne mes te berurit nga dashuria dhe obligimi?…..Perjetoje pergjegjjen qe e ndin ne vehte apo i degjon mbrenda ne  koke…mos e ignoro pergjegjjen apo mos e be te parendesishme.  Me ik nuk mundesh sepse kjo do te ndjek tere jeten nese je nje person e/i vetedijshem.

Nese i merr vendimet sepse je e/i obliguar atehere do te jesh ne dhembje. Dhembje psiqikie (ku  nuk ndihet fizikisht ne fillim),  pastaj emocionale dhe me ne fund shqaet ajo fizike. (Ketu shihet, ndihet dhe perjetohet dhimbja).

Pamevaersia ne shoqeri rrjedh nga pamevaresia personale. Kur po flas per pamevrasine po flas ne kontekst te jesh qytetar /e me pergjegjesi, me obligimet qe te shtrohen si qytetare, punedhenese, familijar, punetore, shef, moter, vlla nene, babe, gjyshe, gjyshe etj por edhe me te drejtat qe te takojne.

Nese shumica  ne nje shoqeri nuk nuk i japin  te drejte vetit te vendosin per vehten e tyre  (nga burrimi i dashurise e jo nga burrimi i egos tende) atehere veshtire eshte ta shofim nje pamevaresi “korrekte” qe rrjedh nga burrimi i dashurise ne shoqerine ku jetojme.

Cka te besh tani?….Mjafton qe te jesh i vetedijshem. Ketu fillon ndryshimi. Shiqoje dhe veshtroj  te drjetat e  tua personale ne familjen tende me te aferme e pastaj zgjerohu. Shiqoji njerezit perreth teje. Qka zbulon dhe observon tek ti dhe te afermit aty pasqyrohet edhe shoqeria.

Nese kerkon ndryshim jashte teje, harroje ndryshimin tek ti. Nese pret qe dikush tjeter te ndryshon qe ty jeta te ndryshohet harroje ate. Do te jesh viktime gjithmone dhe dhembja do te rritet ne maximum derisa te vjen te piika e jetes ap vdekjes. Shumcia e zgjedhin ate me te lehten..vdekjen.

Energjia tek njerezit ne bote dhe vetdija eshte duke u  rritur dhe ndryshuar per me te mire. Njereizit ia kane filluar te shtrojne pytje dhe te reagojne?
Keshtu qe nese ke filluar te mendosh ndryshe nuk do te jesh vet!! :)) Ndryshimi fillon vetem nga ti!

The so called American Dream

E postoj kete video“The American Dream” per ata qe e flasin dhe e kuptojne gjuhen angleze, sepse kjo video te zgjon nga gjumi nese ke menduar se bankat boterore e financojne shoqerine. Nese nuk e kupton njehere, shiqoje edhe njehere, dy here apo tri here.
Nese ke mendu se bankat egzistojne per te ndihmuar shoqerine dhe perfituar nga  ajo do te mendosh prap. Nuk eshte vetem aq.  Nje elite e biznisemenave na kontrollon te gjithve nepermes te ashtuquajtur Bankes Boterore. (The Federal Bank).

Civilizimi i njerezimit ne vitin 2057

SHkencetrai dhe fizicienti dr. Michio Kaku, eshte  nje nder favoritet e mi  sa i perket teorive fizike dhe quant fizike si dhe diturise se Univerzit dhe civilizimt njerezor. Per me shume info se kush eshte Michio mund te kerkoni ne google.

Ne kete post Dr. Michio Kaku flet per civilizimn e njerezimit ne vitin 2057. Ai  i permend tri tipe te civilizimeve tip. 1, 2, dhe 3. Tipi yne i njerezimit momentalisht eshte i tipit 0, por qe eshte duke u transformuar ne tipin 1.

Ne kategorizohemi ne tipin 0 (zero) ne baze se si e shfrytezojme resurset tona dhe jetojme jeten ne kete planet. Si i shfytezojme energjine e diellit dhe te yjeve e te natyres.  Si e shfryetzojme diturine dhe fuqine krijuese. P.sh. Ne vend se te ndajme dy atome nga nje molekule dhe te bejme diqka pozitive me te ne (apo ata te ciliet e zgjedhin kete alternative) bejne bomba nukleare nga atomet e ndara.
Ne tipin 1 kjo nuk do te egzistoje. Lufta nuk do te jete alternative qe ti zgjedh konfliktet. Tipi 1 eshte nje civilizim me nje vetedije shume me te larte se qe e kane shumica ne tipin 0, dhe ky transfrormim do te kete ndikim te madh neper shume vende ku diktatura dhe fundamentalizmi ka qene rryme kryesore qe ta kontrolloje dhe ti dhuroj nje popullit “paqe”.

Personalisht mendoj se shumica e tipeve 0 nuk do te kene fuqi ta mbijetojne kete transformim. Ata te cilet e kane gjetur qellimin e ekzistences se tyre dhe do ta ngrisin vetedijen do te jene ata qe do ta transofrmojne njerezimin ne nje nivel me te larte mental dhe shpirteror.

Dua te shtoj se shumcia e fizicienteve jane persona me dituri te larte shkencore por edhe asaj shpirterore.  Nje der keta eshte edhe Dr. Kaku.

Shpresoj se kjo sekuence do tju ngris nivelin logjik dhe emocional se si te perdorni energjine e juaj perderisa jeni duke jetuar.

Kliko ne link per ta pare videon:
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=6ftF8sXzoWk]

Peticion kunder direktives se re te BE-se qe ta ndaloje medicinen bimore si medicine alterantive

Medicina bimore (herbal Medicine) eshte perdorur ne menyra te ndryshme prej qe njeriu ka egzitu.  Si.psh. kepurdha kineze (Cordyseps, qe eshte e mire per mushkeri, e rrrit kapacitetin e mushekrive te marr oksigjen)eshte perdorur mese 5.000 vjet. Jane edhe qinda mijera bime tjera nga i gjithe rruzulli tokesor qe plot kultura te ndryshme te njerezimit i kane perdorur per pastrimin dhe sherimin e trupit.
Lobiimi frameceutik eshte duke pasur sukses qe ta ndaloj kete  fakt.
Pse?
Ne pytja jane parat!….Idustria medikamenteve kimike medicinale eshte cinike dhe arsye  e vetme qe ky lobiim behet kunder medicines bimore jane  multi billionat qe fitohen nga barerat.  Kur njerezit jane te semuar kjo industri luluezon.   Efektet nga keto substanca kimike jane fatale sepse trupi i njeriut nuk mund ti perpunoje.  Neper studime farmaceutike nuk e di se a flitet per vdekjet q enjerezve qe behen nga efektet e barerave. E pastaj barerat qe jipen gabimisht. Ka statistika te ndryshme. Ne SHBA vdekja nga efekti i barerave e zene vendin e 4te nga vdekjet me te “zakonshme”. Ne vendin e pare e kane semundjet kardovaskuilare.

Substancat kimike kane marrrur nje drejtim te gabuar. Nuk e ekam fjalen aty per kur ka nevoje njeriu por kur keto mediakemnte shprendahen tek njerezit me nevoje dhe pa nevoje.
Ne anen tjeter medicine bimore eshte natyrore qe trupi me lehte e perpunon, e “njeh”  dhe nuk kundershton.  Jane me effektive! Por ne kete industri nuk nuk ka fitim monetar. 
Ketu eshte edhe qellimi i lobimit qe ta ndaloje perdorimin bimor per te sheruar dhe mire,bajtur shendetit.
Ketu mund te nenshkruhet peticioni kunder kesaj direktive.
http://www.savenaturalhealth.eu
Ju lutem shperndajeni kete link. 

Religjioni nuk ka lidhje me fuqine krijuese

Fuqia krijuese eshte e bekuar edhe ska kurrfare lidhje me pershkrimet qe i behen neper librat e ashtuquajtura fetare.
Kjo sekuence eshte nej ilustrim fantastik se si njerezit i kane formuar idejat e tyre se qka eshte Zoti dhe ligjet e tij.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=Kla-BcN8u8Q&feature=related]

Kjo eshte pjesa e 1/3, shiqojeni edh e2/3 dhe 3/3 per ta pare komplet.

99% te frikave nuk jane tonat..

..por te tjerve..qe na i kane “mbjell” ne qelizat dhe trurin tonë..

Eshte fakt i studiuar, perjetuar dhe i vertete.

Keshtu qe sa here te heziton apo “ke frike” mendo dhe ndije se ate emocion qe te vjen nuk te takon ty. Dergoje ate frike mbrapa prej nga e ke marre. Ndoshta tingellon pak quditshem por fakti eshte se te gjitha qelizat tona jane te programuara ne nivele te ndryshme dhe koha te ndryshme te zhvillimit tone.  Ketu mund te flasim edhe per  struktura sociale, koda gjenetike edhe kuant fizikë, po edhe spiritualitet dhe shendet.

Keshtu qe nese nuk ke punuar me vetveten mjaft dhe ke qene non stop e/i “bombarduar” apo rrethuar nga njerezit qe kane frike dhe dhembje non stop atehere edhe ti do te jesh sikur ata.

Menyra si te largohesh nga ai qendrim eshte te jesh e/i veteidjshme se kur te vjen frika, ta pranosh ate qashtu siq eshte dhe te konkludosh me gjithe trupin e trurin se kjo apo ajo frike nuk te takon ty.
Mendo se frika ka “udhetuar” gjenerate mbas gjenerate, qelize mbas  qelize…ketu flasim per nje perspektive te thelle univerzale dhe gjithenjerezore qe rezulton ne .frike kolektive neper cdo strukture sociale!…

Frika sjell konflikte, semundje, dhunime, luftera, keqperdorime edhe degjenerime te ndryshme te popullesise. Ne ate vend apo shoqeri ku ka shume konflikte te niveleve te ndryshme dhe ku nuk ka paqe aty ka frike.

Frika nuk eshet semundje por eshte simptom i josigurise dhe mungeses se dashurise dhe vetbesimit.
Frika MUND te sjell semundje, depresion, ankth!

Friken mund ta zhdukim kur te kemi dituri dhe vetedije te larte dhe qe eshte me kryesorja ajo qe na duket me e veshtira: ti falim gabimet e te tjereve. . Frika largohet atehere kur jemi te kycur me fuqine Univerzale, te ashtuquajtur Zot.
Ajo mund te largohet dhe te zvogelohet edhe kur jemi te falenderuar per diqka ne jete, apo me se mirti per cdo gje qe kemi perreth nesh. (perveq fakteve qe nuk na pelqejne).

Le te sjellim vetedijen te frika, dhe te konstatojme se kjo frike nuk eshte  e jona, por eshte e mbjellur nga te tjeret, dhe kur e ndiejme kete fakt ne krejt trupin brenda dhe jashte athere ti sigurisht do te me shkruash mail dhe do te me infromosh! 🙂


“Druri  Benit”

E treta vërteta

Edhe njehere e verteta deshmon faktin e realitetit te se perditshmes sone ne shoqerine shqiptare.
Diversiteti dhe akseptimi i tij nga shoqeria eshte e vetmja menyre per tu transformuar nga primitivizmi ne nje nivel me te civilizuar.

Ne kete sekuence per here te pare paraqitet nje  e vertete e  nje transpersoni, shqipetar, Nikoletes. Nikoleta nuk eshte e vetmja. Por sa me shume te verteta qe tregohen aq me shume  diversiteti to te “dal” ne shesh. Ta tregosh te verteten ne te shumten e rasteve dmth rrezik, edhe i jetes.

SHumica prej nesh e zgjedhim ta tregojme te verteten tone, cfardo qe te jete ajo. Ate  rrezik  e “marrim” cdo dite, dhe e dijme se e verteta eshe menyra e vetme ta transformojme primitivizmin ne civilizim dhe humanizem.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=nwOQUY4t8dk&feature=player_embedded]

Formula e suksesit – gjeje nje arsye te forte PSE!

Me e dite pse nuk eshte lehte, por shume e logjikshme..

Pse e ben ate qe e ben ne karrieren apo biznesin tend?

Suksesi dmth 100% devotshmeri dhe lojalitet ndaj punes/passionit/jetes qe e krijon dhe vepron ashtu sic ti e deshiron, e jo dikush tjeter.

Per njerez te sukseshmem te dorezohesh nuk eshte opcion. Edhe deshtimet dhe gabimet nuk i shtyejne te dorezohen por perkundrazi t’ja vazhdojne. Formula e suksesit eshte edhe dituria per pasionin dhe vetveten. Njerezit e sukseshem e dijne PSE duan sukses. PSE-ja tyre eshte qelesi.

Sa me e madhe PSE-ja edhe devotshmeria aq je me afer qellimit te jetes. Cdo kush nga ne e ka nje qellim dhe nje rol ne jete. Shumcia e njerezve fatekeqesisht kurre nuk e gjejne apo jetojne ate. Shpresoj se edhe kjo do te ndryshoj.

Keshtu qe nese deshiron te krijosh nje pune apo jete te suksesshme atehere filloja ta kuptosh se cka eshet suksesi per ty? Per dikend suksesi eshte krijimi i familjes. Per dikend eshte tju ndihmoje te varfereve. Per dikend ti inspiroj. Per dikend eshte ti kenaq njrezit me ushqim te mire. sheroj, ndihmoj, etj etj.

Thjeshte, ndoshta edhe jo..njerezit te cilet jane “dorezuar” nga jeta per arsye te ndryshme dhe negativiteti i ka kapluar ne cdo aspekt te jetes ata njereez do te bejne sikur kur te rrish me njerez qe e kane gripin apo ndonje virus tjeter te demshem…te “ngjitet” edhe ty..sidomos nese e ke “Imunitetin” e dobet..

Nese deshiron te krijosh sukses rri me njerez qe e kane “virusin” e suksesit dhe e dijne pse e bejne ate qe e bejne. 🙂

Njerezt qe flasin me se shumti per dhimbje jane gjithmone te semuar nga “diqkafi”..ata qe flasin me se shumti per friken jane te friksuar..njerezit qe flasin per prosperitet dhe zhvillim, ata e kane kuptuar formulen e suksesit, apo jane rruges ne ate destinacion..

Te fitosh miliona e mos me dite PSE nuk eshte sukses per mua!…suksesi per mua eshte kur e di se PSE une i kam kriju milionat.

Njerezit “e mire” bejen gjera te mira me suksesin dh emilionat e tyre. Njerezit e “keqij” bejne gjera te demshme dhe keqija. Keshtu qe nese je e/i mire e ke obligim te jesh e/i suksesshem.

P.S. Ne kete planet ende ka me shume njerez te mire, por pak te sukseshem.