Zgjim mental dhe spiritual që rezulton në ngritjen e vetëdijës.
Mental and spiritual growth that results in raisining the conciousnes.

Shëndeti i mirë domethënë ti kemi qëndrimet me vlera etike

Ky post i dedikohet atyre qe ende mendojne se femra eshte krijuar vetem per ta kenaqur mashkullin dhe per asgje tjeter.

Ne çdo reklam gati, neper shume spote muzikore e filma femra “paktohet” si objekt qe ti sherbej mashkullit, edhe ate ne seks.

Kjo sekuence e videos eshte marre nga nje dokumentar i bere ne ShBA qe ben fjale per femijet, te rrinjet dhe ata te rriturit se si i paraqesin femrat.
Femiju sot ne SHBA, por edhe ne vendet tjera i kalon ore te tera duke shiquar TV, kompjuter( Facebook), Exbox, playstation dhe truri i ty eshte i bombarduar me qendrime se femra eshte objekt seksi dhe mashkulli paraqitet i forte i fuqishem dhe ai i cili gjithmone kenaqet nga femra.

Shiqoje kete video edhe mendo se si ti vet mund te jesh nje shembull me vlera korrekte se si ta shiqosh, trajtosh dhe respektosh femren. Pa marre parasysh a e ke dashnore, moter apo vajze.

Edhe ti nese je femer mendo se pse mashkulli mendon qe ti je bere qe vetem ti sherbesh atij, e per asgje tjeter.

Edhe pse jo te gjithe mendojne keshtu qendrimi ne pergjithesi eshte i tille. Perndryshe filmat dhe spotet e muzikave kishin pas permbajtje tjeter.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=JFh5F8cFb3g&feature=youtu.be]

Si te humbesh peshe dhe te balancosh atë pa ndihmën e dietave

20120116-160623.jpg

Siq e kam permend ne postin e kaluar nese deshiron ta shkaterrosh trupin dhe sistemin e metabolizmit atehere merru me dieta.

Ky post te drejtohet ty qe deshiron ta mirembash ose ta zvogelosh peshen pa ndihmen e dietave.

Heren e kaluar e kam permendur gjithashtu qe pesha dhe trupi eshte si nje kulete e te hollave. Ashtu eshte edhe trupi, nese vetem hyn asgje nuk del ai trashet, nese veq del asgje nuk hyn ai bjen ne kollaps. Rreziku qe i kanoset trupit me dieta nuk eshte vetem kolapsi i sistemit te perpunimit te ushqimit por edhe rreziku qe te jesh ne depresion, kjo si rezultate i mungeses se vitamineve qe i ke humb per shkak te dietes. Kur je ne depresion eshte njejte sikur te mos jetosh. Te humb vullneti i jetes.

Menyra me e mire me e mirembajt peshen eshte ta shikosh ate si stil te jetes, sikurse edhe trendat e modat e ndryshme. Kur je me kohen apo moden, atehere e percjell ate kostant dhe i permbahash asaj konstant. Ashtu eshte edhe pesha. Duhesh te kesh vemendje konstant se sa konsumon e sa hargjon.

Trupit dhe trurit i nevojitet qe te konsumon nje here ne dite me se paku ushqim te ngrohte te permbajtur med karbonhidrate, proteina, yndyrre, vitamine dhe minerale. Kjo mase duhet te jete e balancuar.

Perpunimi i ushqimit dhe “djegëja” e yndyrrnave me se mirti behet me ane te levizjeve apo ushtrimeve. Per ta perpunuar ate qe e ke ngrene ne dreke thjesht duhesh ta perpunosh kete nese ec me se paku 30 deri ne 60 min. me tempo te shpejte.

Mbasi qe han cdo dite atehhere duhesh edhe te ecesh cdo dite me se paku 30 min. Per 30 min me tempo mesatarisht te shpejt non stop pa u ndalur fare i ben afer 2km e gjyse. Dhe gjate kesaj tempoje ti ke djegur mesatarisht (mvaret prej peshes) afer 170 kalori. 170 kalori nuk jane shume. Nje porcion i pijates shqiptare mund te permbaje me se paku 1.000 kalori.

Nese don ta mirembash peshen atehere duhet ta dish se cdo 100 gr qe e han sa kalori i permban. Kjo zakonisht shkruan ne paketim te ushqimit. Kete stil te jetes duhesh ta ndryshosh e jo dietat, nese deshiron me pas nje trup dhe tru te shendosh.

Bere nje orar dhe percjelle ate. Planifikoje mirembajtjen e peshes cdo dite, bene kete si qellim i dites derisa ky sistem te behet pjese natyrore e stilit tend te jetes.

Tri here ne dite duhesh te hash me mase e edhe mbrenda ketyre tri hereve te hash peme apo perime qe metabolizmi te jete ne pune pa u ndalur. Puna e meteabolizmit perveqesohet kur ka ushqim te balancuar non stop. Edhe puna e metabolizmit eshte si puna e muskujve. Nese nuk ushtrohen ato atehre do te zvogelohet ede efekti dhe funkcioni i tyre.

Filloja me kete ndrimme nje muaj deri ne gjashte muaj per me hy nje tempo. Nese ke konsumu mu shume ne mengjes atehere konsumo me pak ne dreke e keshtu me radhe. Nese nuk ke ecure nje dite atehere kompenzoje kete ne diten tjeter. Dhesh te kesh dicipline dhe te jesh konsekvente cdo dite.
As sheqeri mos te zevendesohet me asgje tjeter e as me produkte “light” se veq e manipulon trupin. Trupit i duhet edhe sheqeri e jo molekula qe duket si sheqer.

Nese ke pytje apo deshiron me shume inspirim mos hezito e me kontakto.

elvira@lookfeeldogood.com ose bashkangjitju edhe ti grupit “Ta forcojme shendetin shqiptar” ne Facebook. .

Margarina eshte e demshme!

Prej qe ka fillu masivisht te prodhohet  margarina ne treg ne mes te luftes se pare e te dyte  boterore edhe semundjet e zemres dhe infraktet kane filluar te rriten masivisht.

Gjate asaj kohe margarina ka qene e demshme e lire dhe eshte konsumuar me masa te medha. Sot margarina eshte helm, faktikisht!

Nese ke margarine ne shtepi hudhe menjehere. Hiq pa mendu.  Margarina ta pengon qarkullimin e gjakkut dhe e ndryshon  essencen e gjakut.

Margarina perdoret si yndyrre pa qene yndyrre. Eshte yndyrre e hidrogjeinizuar , shkurt e shqip, artificiale. Industria e margarines egziston veq per qeshtje ekonomike, me fitu. Sa i perket aspektit etik kjo e industri  sipas mej vlen te denohet.

Asnje qeleize e trupit nuk do ta “njef” margarinen si pjese natyrore te saj por do ta shfrytezoj ate sikur te jete yndyre natyrore qe i takon trupit.  Figurativisht qeliza manipulohet dhe me ne fund nuk din qka te bej me te edhe e vendos aty ku vendoset yndyrra natyrore. Edhe efekti do te jete pasojat ne gjak, zemer, tru, e sipas kesaj pasojat tjera negative.

Gjalpa dhe vajrat jo te rafinuara siq eshet ajo e ullirit rekomendohet. Yndyrra e peshkut Omega 3) eshte baze e krijimit dhe zhvillit te trurit dhe trupit prej qe jemi foshnje ne bark te nenes e deri kur te vdesim.  Ne Youtube e kam be nje sekuence te videos vetem per grate shtatezene dhe Omega 3.  Sekuencen mund ta shiqosh ketu. Nese je shtatezene nuk ben assesi ta konsumosh margarinen ne asnje mase, as pak as shume.  Do ta demtosh vehten dhe foshnjen.

Me shkruaj nese ke pyetje. Do te jem mese e gezuar te ndihmoj dhe rekomendoj edhe tableta te vajit te peshkut qe faktikisht duhen te konsumohen cdo dite nga secili prej nesh e sidomos nga shtatezenet.

Email: elvira@lookfeeldogood.com

Ne Facebook mund te na gjehs edhe tek “Ta Forcojme shendetin shqiptar”. Kliko ketu. 

Truri dhe marifeti i tij

20120110-174413.jpg

Truri eshte organ qe ta drejton jeten. Ate e dijme te gjithe!

Aftësia  se qka mund te krijon truri i shendoshe i njeriut eshte magjeps. Jo vetem te krijimeve ne shkence dhe zgjdhjeve te problemit por edhe signalet qe truri ia dergon cdo organi te trupit pa e perseritur apo bere asnje gabim. Pastaj mendimet dhe aftesia e trurit te perpunoje kujtesen dhe te lidh ate automatikisht me ndjenjen fizike qe mund ta ndish me krejt trupin eshte krijim ne veti. Truri na punon edhe kur trupi na pushon. Ai punon ne disa frekuenca dhe dy dimenzione te vetedijes. Mjafton veq te mendosh se cfare ngjyre e ka pas vetura e pare e babit dhe vetura te del para ftyres. Apo edhe edhe me ane te hypnozes truri mund ta paraqet ndjenjen e ndonje perjjetimi specifik prej kur ke qene ne bark ta nanes.

Per trurin dhe marifetin e tij jane shkruar miliona libra dhe bere shume filma, edhe ende njeriu behet i magjepsur edhe zbulon sende te reja se cka mund te arrij ky organ qe permban 60% yndyrre dhe peshon vetem 1200 gram.

Sa ta merr mendja ty qe njeriu e shfrytezon kapacitetin e trurit?

Studimet tregojne se njeriu mesatarisht ne dite i mendon 65.000 mendime! Ajo qe me mahnit mu eshte se deri  98% te mendimeve jane te njejta!!!

Cdo dite mendojme njejte edhe presim zgjidhje te reja!!! Ky ekuacion eshte i pamundur. Ne postet e ardhshme do te shkruaj si ta ushtrojme kreativitetin e ketij organi magjeps qe veq “ndryshket” ne kokat e njeriut e edhe si ta “mirembajme” te shendosh. Aftesia e tij mund te arrij sende qe nuk mund te paramendohen dhe pershkruhen. A nuk eshte gjynah qe veq te rrin ne koke e te “blun” sende te njejta cdo dite, tere jeten.

Eshte koha te mendojme mendime te reja dhe ta e sjellim kreativitetin tone prap ne jeten tone. Sipas nje studimi ne USA kur jemi ne meshon 2-7 vjecare niveli i kativitetit tone eshte ne maximum. Kur te rritemi zvogelohet me pak se 10%. A e din pse? Nese jo atehere prit deri ne heren tjeter se atehere do te tregoj.

Trurin edhe pse nuk e shfrytezojme per sende te reja edhe kreative ai prap na punon. Nuk ndalet.

Ju lutem filloja ta shfrytezosh trurin me vetedije. Kushtoji rendesi edhe mundohu te mendosh mendime te reja, te lexosh me shume se te shiqosh TV apo Te jesh ne Facebook vetem per te humbur kohen.

E ki nje send ne koken tende qe ta ben te mundur te flasesh, shikosh, degjosh, ecesh,shkruash,dashurosh,punosh,krijosh e edhe te shkosh ne hene e te kthehesh. Shfrytezoje ate!

Bashkangjitju grupit tone te ri ne Facebook . Kliko “Ta forcojme shendetin shqiptar!. 

Pse dieta te ben te hyp ne peshe e jo te humbesh peshe?

Sa here e kam vizituar Kosoven jam mahnitur nga kreativiteti dhe fantazija e popullit tone kur bjen fjala tek recepti i dietave. Cdo here qe shkoj eshte nje recept i ri. Me e popullarizuara eshte ende ajo qe ben te hash proteine dhe yndyrre por jo karbonidrade. Vjet ishte ne mode dieta me uje. Nje here ne jave vetem uje pine e asgje nuk hane e pine gjate tere dites, as nates e gjate tere javes mund te hash si zakonisht. Pastaj eshte edhe nje gjithashtu e famshme, smund pa e permend ajo me peme e perime e mish.

A po mundeni me ndi se sa paradoksale edhe e ç’mendur ideja te humbesh peshe duke e shkaterru sistemin e metabolizmit. Edhe diqka qka eshte edhe ma interesant eshte se ata persona qe cdo vite po i ndrojne receptat sa here qe te shkoj jane ne pesh te njejte apo edhe me shume kane bere pesh!!!!

Prandaj ky post ju kushtohet juve qe i ndrroni receptat shpesh. Edhe nje gje dua te ndaje me ju para se mjeku tju thote stop! Atehere eshte vone!
Ndalu tash ma mire para se te kolapson organizmi apo pjeset e tij. Je duke ia cregulluar trupit edhe trurit nje sistemi te programuar qe 100.000 vjeteve. (Ketu e kam fjalen se si trupi dhe truri jane te “programuar” per ushqim). Nuk mu ta ndryshosh evulucionin biologjik te trupit me dietat e dimrit dhe veres. Trupi eshte i krijuar qe te punoje dhe funkconoje perfekt kur eshte i ngopur ne balanc e jo i urritur.

Truri 100.000 vjeqar i qenieve te organizmave te mehershme te qenieve njerezore ka qene i mvarur prej yndyrnave te peshkut. Ashtu eshte edhe sot. Per ate arsye edhe vegetarianet ne vendet evropiane edhe hasin ne probleme shendetesore per shkak te mungesave te yndyrnave te proteinave ne trup. Edhe pse i kane zevendesuar me yndyrrna bimore nuk ju ndihmon. Yndyrra e peshkut ka efekt tjeter se sa ajo e arrave edhe pse te dyjat jane te llojit Omega. Gjithashtu edhte trashesia dhe masa teper e yndyrnave ben qe njeerzit te semuhen..dmth ketu eshte fjala per JOBALNC.  Peshkun e morra si shembull .

Duhesh ta kesh parasysh se BALANCI i cdo sendi qe e fut ne goje dhe trup dhe balanci se cka perpunon dhe e qet jashte trupi eshte baza e mbajtjes se njepeshe konstante qe e deshiron. Edhe pesha eshte njejte sikur kuleta e cdo shtepie. Nese veq e mbush me para kuleta trashet,nese asgje nuk hin vetem del atehere bijme ne bakrupt. 

Dietet nuk funkcionojne sepse ti po e manipulon trupin. Trupi bjen ne stres edhe ti konsumon “rezervat” qe i ka per te mbijetuar e nuk ta largon yndyrren dhe trashesine. Po i hek diqka e po ja shton diqka me shume.

Arsyeja pse hyp ne peshe shpesh eshte stresi mental dhe emocional. Pastaj eshte depresioni qe sjell cregullime edh ehormoniale, te gjitha jane te lidhura me njera tjetren cdo organ dhe cdo efekt.  Pastaj eshte mosha. Kur te behemi me me mosh cdo gje ngadalsohet e edhe metabolizmi.

Vitamini B e ndihmon trupin ta balanzoj perpunimin  e ushqimit.

Pse te rrinjet hypin ne peshe? Experienca ime thote stresi, dertet dhe kur nuk ndihen mire. Nese nuk ndihesh mire per nje kohe te gjate apo te shkurte kjo ndikon edhe te perpunimi i ushqimit. Tek shume njerez pesha eshte indikatori me i zakonshem qe tregon se nuk ndihesh mire.

Ne postin e ardhshem do te tregoj se si ti ndihmosh trupit ta perpunoj ushqimin ne menyre konstante dhe te kenaqur PA DIETA.

Vizitona per me shume keshilla edhe ne grupin e posa formuar ne Facebook. “Ta forcojme shendetin shqiptar”.  Kliko ketu. 

Cka eshte depresioni dhe ankthi?

Cka eshte depresioni dhe ankthi?

Depresioni dhe ankthi jane te lidhura ngusht me njera tjetren.

Depresioni mund te lind nga ankthi, gjithashtu edhe ankthi lind nga depresioni. Te dyjat keto lindin nga frika. Frika e se kaluares dhe se ardhmes.

Frika e se kaluares zakonisht eshte  elidhur me eksperiencen dhe traumat eventuale qe i ke perjetu kur ke qene femije apo edhe i rritur. (Zakonisht femije).

Ankthi eshte i lidhur ngushte me te ardhmen, dicka qe “te pret” apo qe “nuk te pret”.

Depresioni eshte i zakonshem  ne cdo shoqeri dhe te cdo individ.  Jeta nuk do te jete ne rrezik nese ke depresion nje kohe te shkurt. Problemi eshte nese depresioni zgjat.

Shume here me kane be njerezit pyetje, “Kur e di qe jam ne depresion?”

Pergjigjjen me te zgjeruar po e shkruaj ketu:
Kur flasim per depresionin flasim per tri nivele te ndryshme.  Me poshte vijojne ato:

Nese i ndjen disa nga keto symptome atehere mundesh me qene ne depresion.

1. Symptomet psiqike:  
Disponimi jo i mire nje kohe te gjate
Vetbesimi i ulet
Je afer te qajtturit konstant
Ndihesh fajtor apo ke ndjenje faji
Toleranca te zvogelohet, nuk duron shume
Nuk te motivon asgje
Nuk te ineterson asgje
Te humb gezimi
Je nervoz non stop, apo cdo gje te irriton
I ke humb shpresat, nuk shpreson se do te behet mire
Ndjenje qe asgje dhe askush nuk te ndihmon
Mendime per vetevrasje
Mendime dhe sjellje qe i lendon dikend tjeter, p.sh femijen e rrah pa pas arsye
Nuk ke deshire te kesh mardhenie seksuale
Ndjenja e pakenaqesise si te zgjohehs ne mengjes
Ankth
Fiksime, obsesione, mendime qe kur nuk kryhen
Shqetesimi per ndonje femije
Veshteresi te marresh vendime

2. Symptomet fizike:
Levizjet ngdalsohen
Te folurit ngdalsohet
Ndryshime ne oreks (ndonjeher ehumb, por edhe rritet)
Ndryshime ne peshe (Zvogelohet por edhe rritet)
Dhimbje ne trup
Mungese energjie (ski takat)
Kapsllek
Cregullime menstruale
Mungese e interesit seksual
Symptome te ndryshme fizike

3. Symptomet sociale:
Aftesia pr te punuar te zvogelohet
Aktivitetet sociale te zvogelohen (Ski deshire te shoqerohehs me njerez)
Hobi dh eineterset zvogelohen
Me pak kontakte em miq
Veshtersi ne shtepi

Depresionet rriten edhe kur nuk kemi Vitamin B te mjaftueshem ne trup dhe Zink.

Ne kete video e kam shpjegu se cka eshte depresioni apo ankthi. Kliko ketu per te dal tek artikulli se si me menaxhi ankthin dhe stresin.

Nese ke vujatur nga depresioni nje kohe te gjate mund te me kontaktosh edhe mua por me rendesi eshte ta kontaktosh ndonje psikolog apo terapeut te mire.  Duhesh te flasesh me dikend per ate qe te ka brengos nje kohe te gjate.

 

Piramida e Maslowit dhe shqipëtarët

Teoria e piramides se Maslowit perdoret neper krejt boten duke ia filluar prej zhvillimit personal te njeriut, social dhe ate te organizatave te ndryshme.
Maslow-i ka qene psikolog dhe teoria e tij bazohet ne kerkesat dhe nevojat e njeriut.Teoria ne origjinal quhet “Teoria  e motivimit te njeriut” .
Si te motivohet njeriu ne jete, pune apo shoqeri.

Teoria  quhet ndryshe edhe “Hierarkia e kerkesave/nevojave”.

Teoria e Maswloit  ilustrohet shpesh me formen e nje  piramide  ku nevojat thelebesore  te njeriut paraqiten ne fund te piramides dhe ajo e vet-aktualizimit  ne krye te piramides.

Teoria bazohet ne 5 kerkesa apo nevoja.
1. Nevoja fundamentale/thelbesore (ketu hyn nevojat fizike, te kemi ushqim te mjaftueshem, uje per te pire, dhe kulm mbi koke). Kete nivel e quaj une niveli i mbijeteses. (Une kam nevoje)

2. Niveli i dyte eshte ai i sigurise personale, financiale, shendetit.  Ne kete nivel vepron njeriu nga “Une deshiroj”

3. Ne niveli e trete, hyn familja, dhe apsektit ku njeriu e ndin qe i takon mases. Ketu krijohen relacionet shoqerore, sociale, intime seksuale. (Une dua)

4. Kur te arrin njeriu ne nivelin apo shkallen e katert te piramides atehere ketu punon individi per ta plotesuar nevojen apo kerkesen e vetebesimit, vetrespektit. Ne kete shkalle veprohet nga vlerat e individit, te cilat kane te bejne per  te drejtat ndaj vetvetes dhe te tjereve. Ky nivel ska lidhje me religjion. Ne kete nivel njeriu beson ne potencialet e veta dhe punon per te arritur cka i takon asaj apo atij. (Une e zgjedhi)

5. Niveli i peste eshte ai i fundit dhe kjo eshet vet-aktualizimi qe mund shkurtimisht te interpretohet “Cfare njeriu mund te arrij duhet te arrij”. Ne kete nivel nuk arrijne te gjithe. Ne kete nivel njeriu eshte pothuajse perfekt, ne aspektin e arritjeve ne jete dhe te vlerave qe i ka. Repsekti, dashuria, pastertia shpirterore, ketu nuk ka xhelozi e as rrena kjo shkalle eshet shkalle pothuajse hyjnore. As ketu nuk e kam fjalen per religjion.  ((Detyra/Qellimi ime/im ne jete eshte..))

Sipas Maslowit, njeriu nuk mund te arrij ne shkalle me te larte te zhvillimit nese nuk e ka plotesuar shkallen me te ulet. P.sh nese flasim ne pergjithesi per shoqerine shipetare.
Ne cilen shkalle te piramides jane shqiptaret? Ketu mund te flasim vetem ne pergjithesi jo individualisht.
Apo cka ta merr mendja ty?…Nese nisemi secili nga vetja yne mund te dijme individualisht. Ku je ti vet..ne cilen shkalle?

Sipas observimeve te mia dhe krahasimit qe i kam bere ne teori dhe praktik shumica e shqiptarve ne Kosove gjindet nga shaklla e pare deri ne te treten. Te treten eshet pakica. Shume pak! Sepse normat e shumices nuk e lejon pakices te veproje sic don ajo vet. Apo shume ralle.  Ketu hyjne te drejtat themelore te njeriut. Cfare te drejta  ka individi pa marre parasysh gjinie, moshe, seksualiteti, etnike. Kush vendos per kend? si duken strukturat ne famije, shoqeri?…

Qellimi im me videot e mija me punen time eshte qe te mbeshtes cdo individ dhe shpirt shqiptar te arrij pamvaresine e saj/tij.  Dua edhe ta ngris  vetedijen per zgjedhjet qe ia ben apo bejme vehtes. Ne vet ti ndihmojme njeri tjetrit ta zhvilljome vetveten. Te shkojme nga shkalla e nevojave primare ne nevojat me te larta.

Pse nuk funkcionojne shumica e strukturave shqiptare?..duke ia filluar nga strukturat familiare deri ato te organizatave e pastaj shteterore?…Sepse..shumica e njerezve gjindet ne shkallen e pare apo te dyten por veprojne dhe komunikojne sikur me qene te treten apo te katerten. Nuk ben!…
P.sh. Per te krijuar familje te shendosh dhe shoqeri et shendosh nuk mund te krijojme familje pa pas shtepi apo buke per te ngrene. Apo nuk mund te behemi lidere apo kryetare pa e pas vetrespketin dhe repsektin per te tjeret apo te korruptojme.
As lufta nuk eshte zgjedhje nese gjindemi ne shkallen e trete, ajo hyn ne shkallen e pare. Luftojme qe te mbijetojme me apo pa deshiren tone. Paqja fillon nga shkalla e trete e piramides se Maslwoit…ne paqe mudn te krijosh!

Le ti bashkojme forcat te gjithe ne qe gjindemi ne shkallen e pare, dyten, te  treten, te katerten apo pesten  dhe tju mundesojme femijve dhe te rrinjve tane qe t’ja fillojne jetes prej shkalles se trete. Kjo eshte  e mundur nese punojme bashke per te mirren tone!

Ne Facebook e kam krijuar nje faqe zyrtare.
Aty keni mundesi te me percjellni sepse aty ka informata shume te pasura si te forcohet dhe mirembahet shendeti ne te gjitha dimenzionet e te qenurit.. Pa shendet te mire ska as shoqeri te mire. Shqipetaret duhet tja vazhdojne te jene nje popull i shendosh ne te gjitha aspektet me apo pa piramide.

Kliko ketu  per te arritur tek faqja e Facebookit.

Mire u pafshim ne Facebook dhe Youtube!

Barërat jane të dëmshme nëse përdoren për ta mirëmbajtur shëndetin

Arsyeja pse njerezit perdorin barera ne menyra masive jane tri:
1. Njohurite mbi alternativat bimore dhe natyrore jane te vogla
2. Lobiizmi i industrise se barerave eshte i madh dhe i fuqishem
3. Njuhurite mbi pasojat negative dhe vdekjepruese te barerave jane shume te vogla.

Semundjet emergjente mund te zgjidhen me barera  qe jipen nga mjeket dhe farmacisstet, por jo  per mirembajtjen e shendetit.

Barerat nuk e sherrojne shkakun e semundjes, por i “zbusin” symptoemt e semundjes.

Dua te jem e qarte se shkaqet e nje semndje qe paraqitet fizikisht pa marre parasysh a eshte shtypja e laret e gjakut, infrakti ne zemer, alergjite e ndryshme, migrena apo edhe influenza jane rezultat i nje jobalanci qe ka zgjat shkurt apo shuem gjate ne organizem. Ky jobalancë është efekt i një stresi te mbrendshem i atij mental apo emocional dhe nese ky stres, (deshprim dhe ankth i mbrendshem) zgjate nje kohte gjate atehere shkaketohen deme ne organizem ne nivelin qelizor qe paraqiten te organet e ndryshme te trupit, mbrenda dhe jashte.

Medicinat dhe barerat qe i shperndahen popullit tone ne menyre masive dhe keqperdoruese mund te bejne me shume deme se te sjellin shendet. Pse?

Sepse barerat permbajne substanca sintetike apo artificiale qe  trupi nuk i “njef” dhe molekulat e ketyre supstancave “duken” si molekula natyrore keshtu qe trupi i trajton keto sikur te jene natyrore dhe nese kjo ndodh nje kohe te gjate atehere trupi e manipoulon vehten me keto permbajtje qe mund te shkaketoj edhe deme ne organet tjera e mos te flasim qe semundja nuk sherohet. Trupi vetem e shkatrron vetveten nga permbajtjet e medha artificiale.
Shembulli konkret eshte barera apo droga qe cdo shtepi shqiptare ne Kosove e ka perdorur ( e di kete pasi jam nga Kosova) , BENSEDIN , ndryshe edhe Diazepam, qe hyn ne grupin e barerave e  bensodiazepin. Me heret bensodiazepiner jane quajtur por edhe tash quhen Valium. Valiumi eshte shume i zakonshem tek narkomanet pasi qe roli i tij/tyres eshte ta ul nivelin e ankthit ne trup dhe tru dhe ta “qetsoje” trupin.

Bensedin-i eshte shpernda ne Kosove si pomfritat qe shperndahen ne mbremje per arsye ta qetesoje popullin shqipetar.  Populli shqiptar ne fakt nuk qetsohet por truri dhe sistemi i organizmit i manipulohet dhe ne vend se te qetesohet trupi behet i “humbur” dhe kur te “zgjohen” nga gjumi nuk zgjohen te kthjellte por total  te “trulluar”  te drogiratur nga valiumi apo bensedini.  Kur truri/trupi te drogiratet me supstanca kimike ai bjen ne stress edhe me te madh dhe konsumon me shume vitamine dhe minerale natyrore qe gjinden ne trup dhe qe i ndihmojne trupit ta mirembaje vetveten.
Keshtu qe ne fund asgje nuk arrin me Bensedin. Mjeket dhe farmacistet thojne sigurisht qe nuk eshte rrezik, pasi qe ne pyetjet jane profitimet.
Rreziqet qe shkakton bensedina perveq se mund te bej te mvarur e te trulluar gjate tere dites, javes apo sa gjate e perdor qe farmacistet sigurisht nuk te kane treguar jane alergjite e ndryshme, probleme me te pamurit, organet e metabolozmit demtohen,  kokedhimbje, dhembje ne gjoks (rreziku te panikes nga ankthet rriten), halucinacione, sjelljet ndrohen, tensioni i gjakut mund te rritet, anemija, temperature, ethet, te mirren mendet, e te vjedhet.

Alternativa me e mire jane vitamina qe jane permbajte qe vet trupi i ka.Trupi e mban dhe miremban vetveten VETEM me permbajte natyrore. Keto gjinden ne tregun tone por populli nuk eshte i informuar per kete.

Nese e ke ndonje te aferm qe ka qene ne depresion te gjate dhe eshte ne ankth te lutem me kontakto. Mund ti ndihmoj pa pritur fare.

Ne sekuencen e vidoes qe vjen do te flas per Vitaminen B, qe ndryshe quhet edhe vitamina psikologjike. Kliko ketu per te dalur te Videoja me Vitaminin B.

Prodhimi, distrutimi dhe konsumimi massiv i barerave shkaketon me shume deme se dobi.
Mund te me kontaktosh ne email: elvira@lookfeeldogood.com

Youtube sekuencat per shendetin personal dhe social do te publikohen se shpejti ne gjuhen shqipe nga Elvira Haxhiaga!

Ne kete faqe te blogut do te publikohen videot per te gjithe shqipetaret qe flasin dhe kuptojne shqip dhe qe ndodhen ne gjithe boten.

Sekuencat e videos do te jene te shkurta dhe shume informative qe do tju sherbejne juve dhe tju ndihmoj te kujdeseni per shendetin e juaj ne familje dhe shoqeri sa me gjate qe eshte  e mundur. Ne ju besojme alternativave natyrore dhe bimore qe trupi i njef dhe i perpunon pa problem. barerat me substanca artificiale qe vetem e manipulojne sistemin e organizmit per ne jane vetem  soulcion emergjent e jo per mirebajtje te shendetit..

Keshillat e mia do te bazohen nga eksperiencat e mia shumevjeqare si keshilltare e zhvillit personal tek individed e biznesit dhe privat keru ne Suedi dhe Danimarke dhe nga studimet  shkencore, etnobotanike  ne teori dhe praktik .

Kjo video me poshte ben fjale per Vitaminin B qe edhe n dryshe  quhet  Tableta e stressit ose tableta psikologjike. SHkurt: Mungesa e vitamines B mund te shkaktoj depresione te thella, pagjumesi, cregulime ne zorre e edhe aborte te padeshirueshme, Videosekuenca eshte ne gjuhen suedeze.
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=Owo46jqV7hU&feature=related]