Zgjim mental dhe spiritual që rezulton në ngritjen e vetëdijës.
Mental and spiritual growth that results in raisining the conciousnes.

Margarina nuk eshte per tu ngrene

Fotoja e meposhtme ilustron se milingonat jane me te mencur se nejerzit. Ato jane mbledhur te gjalpa e jo margarina. Sepse ne fakt konsistenca e margarines eshte konsistence jo natyrale qe krahasohet me plastiken.

As margarina qe nuk ka shume yndyrre ne pjsen e majte te fotos nuk ka milingona.

Nese e keni margarinen ne kuzhine hidheni ate menjehre dhe konsumojnei gjalpen apo vajrat jo te rafinuara.

 

Cka jane antioxidant-et?


Ne vitet e 70-ta industria e shendetit eshte perqendruar ne vitamine ne menyre individuale. VItamin A, B, C, D apo E. Kur kemi pasur ndonje problem me shendetin kemi pasur zakonisht mungese te ketij vitamini apo atij.

Ne vitet e 9o-ta si baze e studimeve shumevjecare  ne lamit  e ndryshme te shendetit, si asaj se medicines moderne por edhe medicines tradicionale edhe dituria mbi vitaminet eshte zgjeruar. Tani flasim per ANTIOXIDANDET.
Shendeti nuk mvaret prej atij vitamini apo kesaj supstance por prej proceseve te shumta dhe te ndryshme.

Antioxidantet jane permbledhje substancash nga burrimet e ndryshme te vitamineve qe me se shumti vijne nga pemet, perimet dhe dritherat.

Nuk jane pra nje vitamin apo dy, por nje rrjete e vitamineve  dhe supstancave tjera qe gjinden ne te gjithat qe i konsumojme qe se bashku e mbrojne qelizen nga “demtimet” qe i kanosen.

Demtimet e qelizave zakonish shfaqen kur trupi liron radikale te lira.

Cka jane radikalet e lira?

Para se tja vazhdoj me radikalet e lira mire eshte tju perkujtoj se cdo qelize e trupit e ka rolin e vet te vecante qe ta kryej punen e vet ne menyra te plote dhe shendoshe. Cdo proces i nivelit molekular dhe atomik  ne qelize mvaret nga proceset e lirimit te radikaleve te lira qe e demtojne trupin.

Antioxidantet e kane rolin elementar dhe shume te rendesishem per shendetin e trupit tone.  Ato jo vetem qe e mbrojne qelizen,  por edhe bllokojne dhe elimojn rrezikun nga sulmet e radikaleve te lira ne organet e trupit.
Radikalet e lira hyjne ne trup neper mes ambientit te helmueshem, ajrit jo te paster, rrezatimit, pirjes se duhanit, pesticideve, ushqimit te konzervuar dhe shume substancave tjera qe te gjithe ne i konsumojme me apo pa deshiren tone ne kete bote moderne.
Keto radikale “explodojne” ne qeliza edhe nga pagjumesia, stresi, dertet, deshperimet, ankthet e shume faktore te tjere te ngjajshem. Kjo shkakton shkaterrim te ngdalashem te trupit dhe trurit. Ndersa e gjithe kjo rezulton ne semundjet e parakohshme dhe jo te nevojshme.

Antioxidantet i gjejme me se shumti ne peme, siq, qershia, mona, boronica, ferrë, kajsia. Pastaj  limoni, portokalli i kuq, kiwi, dredheza, shalqini, pjepni.
Perimet: Spanaqi, speci i kuq, majdanozi, broccoli, tomatet dhe luleakër.
Antioxidantet gjinden gjithashtu edhe ne mishra, sidomos ne peshqi.

Qe ta permbledhi kete post shkurtimisht  ne antioxidante inkludohen  Vitamini A, Vitamin E, Vitamini C.
beta-carotene(gjindet ne karrote, squash,broccoli etj),
Lycopene (me se shumti ne tomate, shalqin, kajsi, guava etj)
Selen (arrat, dritherat, mishi kuq, peshku, vezet).

Ky rrjet i vitamineve dhe dritherave na ben qe te ndihemi me te forte, me te gezueshem dhe te ndihemi me te rrinj.
Te konsumojme me vetedije domethene shume. Kur te dijme rendesine dhe rolin e supstancave qe i konsumojme cdo dite ne mund te ndikojme  ne statusin e shendetit tone dhe ta ngrisim ate ne nivel me te larte.

Jemi te mvarur nga pemet e perimet dhe ne te njejten kohe ato permbajne e pesticide qe jane helmuese  per trupin.  Duhet te kemi parasysh se antioxidantet mund te mirren gjithashtu edhe me ane te vitamineve natyrore me ane te kapsulave. Kombinimi i ketyre dy llojeve te antioxidanteve eshte me se i rekomenduar.

Nese keni mundesi te kyqeni ne aktivitetin e drejteperdrejte ne webb qe ndodh Live me daten 28/6 ne ora 18.15 do te ishte shume mire. Me shume detale ka ne postin e kaluar. Aty do te flas edhe per rendesine e antioxdanteve dhe si ato ndikojne ne shendetit tone mental.


Elvira Haxhiaga “Live” – Video Konference me daten 28 Qershor 2012 ora: 18:30

Te nderuar lexues,

Pasi  qe shume nga ju me shkruani dhe kontaktoni per brengat dhe problemet e juaja shendetesore kam vendosur qe ne muajin Qershor ta kem nej video Konference.

Do ti perqendrohem temes: “Ankthi dhe si ta gjejme inspirimin ne deshperim!”.

Qe te mund te me percjellni me duhet email adressa e juaj, aty do te ju dergoj ftesen dhe gjithashtu do tju dergohet lenku per tu kyqur LIVE. Dergoma emailin tend dhe atyre qe deshirojne te kyqen ne adresen:
life@lookfeeldogood.com
dhe paraqitu me emer mbiemer dhe ne cilin vend jeton.

VINI RE:  Ora do te jete sipas zones se Kosoves,  ndersa ju qe jetoni ne zonat tjera ta keni parasysh kete.

Ju lutem planifikoni diten dhe ejani me kohe se EVENTI  FILLON EXAKT NE ORA 18;30 e jo me vone. Eja 15 min me heret.  


Cka nuk te kane treguar mjeket per stresin!

Cka nuk te kane treguar mjeket per stresin!

95% te semundjeve jane rezultat i stresit. 95 perqind!

Shenja me e kjarte qe tregon stresin eshte LODHJA konstante!

Cka eshte stresi?

Me fjalet e mia  e permbeldhi stresin ne disa fjale me poshte:
– Brenge/Dert e/i shkurte apo e gjate
– Brenge emocionale qe shkaktohen si rezultate te situates ekonomike dhe te tjerave perreth
– Brenge emocionale qe shkaktohet si rezultat i konflikteve me njerez te aferm apo me larg
– Brenge emocionale qe shkaktohet kur jemi ne kriza qe shkaktohen kur dikush na ben te ndihemi keq, na ofendon, na kritikon, na gjykon.
– Traumat e femijerise, kur diqka ka ndodh qe ka lene gjurme te thella
– Traumat e luftes
– Pastaj i kemi streset fizike qe shkaketohen kur jemi te mvarur prej nikotines, alkoholit ,uhsiqmit,  seksit, drogave te ndryshme e edhe religjionit. Cdo gje qe perdoret si “ilaq” dhe ne te njejjten kohe demoton trupin tend, apo lendon persona te tjere eshte keqperdorim.

(Per mua personalisht keqperdorimi i religjionit eshte njejte si ai i droges apo alkoholit, sepse cdo symptom eshte  identik  kur te krahasohen detalet, sjelljet, qendrimet, efektet.)

– Stresi inkuldohet gjithashtu edhe kur gjithmone i bejme punet ne moment te fundit.

Te gjitha keto kur te permbledhen dhe nuk bejme asgje per ta zvogeluar stresin psiqkik emocional dhe fizik atehere efektet e stresit do te jene ne shume raste dramatike e edhe tragjike. Ne disa raste edhe ne mosha te reja.

Kur jemi ne stres konstant trupi gjithmone i mobilizon rezervat ushqyese qe i ka per ta perballuar situaten. Kjo domethene qe cdo organ punon “extra” per ta tejkaluar situaten. Ne te shumten e rasteve trupi dhe psiqika nuk arrijne te pushoj dhe kjo e rrit edhe me shume nivelin e brenges dhe e zvogelon nivelin ushqyes ne trup.

Ne videot e mia ne Youtube kam shpjeguar pak per vitaminen B qe perndryshe quhet edhe vitamini i stresit. Kur jemi ne stres trupi konsumon me shume vitamina dhe cikli i stresit dhe i lodhjes behet i perditshem.

Nese ti  i nenshtrohesh stresit cdo dite gjate tere dites atehere aty eshte e ditur se shendeti nuk do te jete ne nivel te mire dhe ti gjithsesi duhesh te marresh vitaminin B natyror.

Trupi eshte fantastik dhe cdo qelize e trupi pertrihet mbrenda nje periudhe te caktuar, ne cdo organ te trupit.  Trupi na jep shansa te reja rregullisht. Problemi lind kur keto qeliza te reja qe zhvillohen, ato pertrihen ne nje ambient te infektuar dhe jo te shendoshe pas nje kohe edhe ato te rejat behen si te vjetrat, dmth te infektuara.

Kur nuk jemi konsekvent dhe ” e degjojme” trupin dhe signalet e tij  atehere me ne fund trupi do te dorezohet. Gje qe eshte shume e logjikshme dhe behet e natyrshme.

Perdrisa jemi te vetedijshem se kjo ndodh dhe kerkojme alternativa dhe zgjedhje qe ta perrmiresojem situaten atehere ka shpresa.

Vetedija sjell respektin dhe vleren se sa shume domethene shendeti yne dhe i femijve tane, apo i rrethit ku jetojme dhe krijojme.

Hapi me i mire pra eshte te jesh e/i vetedijshem se CKA ose KUSH te sjell stres, ankth apo depresion. Prej asaj pike ndermer masa. Krejt mvaret prej teje.

Kliko ketu per te dal tek artikulli se si te menaxhohet stresi dhe ankthi.

 

Ngjarjet interesante ne Evropë!

Dua ta cek qe en fillim se kesi lloj ngjarjes mediat kurre nuk do t’ju shtojne vemendje. Keto lloj ngjarjehs jane shume pozitive dhe ju japin shprese individeve qe me fuqine e vet se bashku me te tjeret mund ta ndryshojne situaten politike dhe shoqerore. Mediat interesohen vetem per masakra, mbytje, konflikte dhe e ben njerin te ndihet viktime dhe pa fuqi. Kjo eshte ne ineters te pushtetit qe i kontrollon mediat dhe popullin ne teresi.

Ky postim do t’ju dedikohet te gjithe juve, sepse ju jeni fuqi ne bahskepunim me ate te gjithekrijuesit dhe kur krijoni ne paqe dhe dashuri atehere mund tju sjellni juve dhe rrethit te juaj  e edhe shoqerise shendet te plote dhe ultimat!

Me poshte mund ta lexoni artikullin origjinal ne gjuhen angleze, qe ben fjale per fuqine  epopullit islandeze qe e kane ndrruar te gjithe strukturen politike dhe ekonomike vet duke ja filluar ta rrezoj qeverine dhe perjashtoj drejtorat e bankave qe kene tu e qu Islanden ne ferr dhe shteti ish shuem afer bankruptit.

Me pohte vijon shkrimi im qe e kam publikuar ne Facebook e pastaj me poshte lenku i artikullit origjinal.

“Mos thuni qe nuk eshte e mundur!…Populli i Islandes ne paqe e ka ndru qeverine, bankat e botes i ka bo nacionale edhe vet e ka percaktu se si me zgjedh situaten ekonomike qe hajnat qeveritar se bashku me hajnat e bankes kene tu e qu Islanden ne bankrupt. Edhe krejt ne paqe edhe 100% popullqeverisje! :)…Mediat boterore asgje skane cek per revulucionin ne Islande sigurisht sepse per mediat nuk eshte interesante ku qeshtjet zgjidhen ne paqe dhe kur populli vet qeverise edhe me kryesorja qe eshte e mundur me e rizgjedh nje situate tjeter!!..P.s. njeriu i vjerrun eshte kukull….”.

Artikulli origjinal. Kliko ketu: 

Cka është Anorexia?

Cka është Anorexia?

Në shtetet perendimore kategorizohet Anorexia (Anoreksia) si semundje e cregullimit mental dhe fizkik, gje qe rezulton qe personi (ne te shumten e rasteve femrat e moshave te reja) te humb peshe ne menyre extreme.  Me fjale te tjera eshte cregullim psykosomatik.

Ne televizion kemi pas rast te shohim modele qe peshoojne ne mes 40-45 kg. Ato jene shembuj perfekt se si duket nej trup anorektik.

Zakonisht fillohet ky proces kur personi fillon te bej dieta, sepse i duket vetja qe eshte ne peshe te madhe edhe pse ka peshe perfekte, paralelisht me gjatesine dhe peshen. Sa me shume hyn ne kete proces personi e humb “realitetin” se cka eshte peshe normale dhe extreme. Personat med anoreksi zhvillojne me ne fund fobi te ushqimit, ose kane frike nga cdo lloj ushqimi. Kur te shiqojne vehten ne pasqyre nuk e shohin vehten qe peshojne 40 kg kg por si nje trup normal qe peshon 60 kg. (Nese kane gjatesi 160-162 cm).

Eksperience ime shume vjecare e punes dhe hulumtimi im i eksepriencave tjera tek   terapeutet te shumte qe kane punuar me persona anorketik bej te konstatoj qe personi qe vuan apo e zhvillon anoreksin vuan nga nje traume extreme qe ka rezultuar ne piken e fundit te ketij cregullimi.  Ky eshet signal i fundit per ti ndihmuar ketij personi.

Personi anorektik e humb totalisht relacionin me ushqimin dhe trupin e saj qe ne te shumten e rasteve behet pa vetedije.  Ketu NDIHMA eshte mese e domosdoshme!

Kur keta persona hyjne ne proceset e sherimit me ane te terapive te ndryshme tregojne shume here se kete e kane bere per ta denuar vetveten sepse e shohin se ngjarja traumatike qe ka ndodh me trupin e tyre eshte faji i tyre.  Ky eshet perceptimi i tyre.

Kur flas per eksperience traumatike a kam fjalen per abuzim fizik apo mental qe i ka ndodh ketij personi  ne moshe shume te re.  Ne te shumten e rasteve personave anorektik nuk ju kujtohet ngjarja fare, por kur kane hy ne proceset e terapive ka ndodhur qe vizualisht dhe gradualisht t´ju paraqiten ngjarjet traumatike me sekuence te shkurta te gjata disa sekonda.  (Flash Backs)
Se sa zgjasin keto terapi mvaret krejetsisht nga trauma, ngjarja dhe si ky person e perjeton dhe e proceson kete eksperience traumatike.

Nese semundja nuk parandalohet rreziku eshet i madh qe trupi te shkaterrohet suksesivisht si rezultat i urritjes vullnetare. Keta persona nuk hajne fare gjate kesaj periodhe se anoreksise,  apo fare pak.  Kjo periudhe mudn te zgajse disa vite. Trupi nuk ushqhete sa duhet dhe organizmi hyn ne ne jobalance, gradualisht kolapson  deri ne nje situate tragjike ku personi mund edhe te humb jeten. Dua te shtoj se anoreksia eshte semundje shume e rrezikshme.

Problemet qe ju kane kanosur sheteve perendimore me anorexi nuk ka qene te lehta. SHumica e vajzave kane shpetuar dhe kthyer jetes normale. Fakti shume i rendesishem eshet te permendet se  shoqeria duhet te edukohet dhe te njohet me seumndje te ndryshme psykosomatike dhe te jete e hapur qe kjo ekseprience mund t ndodh cdokujt ne cdo vend.
me poshte jane vetem disa shembuj se si duken trupat anorektik.

 Ne postin e ardhshem do te shkruaj per symptomet e anoreksise.

Vitamini B ne vend te Bensedines

Ne kete video flas per vitaminin psikologjik qe na qetson.

Pasojat e barerave psikologjike qe shkruhen nga mjeket jane aq te rrezikshem qe mund te sjellin pasoja tragjike, nese e humbim kotrollin e perdorimit, qe gje eshte shume e zakonshme.

Bensedini e manipulon trurin me shume se sa qe i ndihmon.
E kam publikuar nej post mbi barerat artificiale qe e shkaterrojen shendetin  nese perdoren nje kohe te gjate. Kliko  ketu per ta lexuar.

Sekuenca e videos se meposhtme ben fjale per efektet pozitive kur te konsumojme vitaminin B. Perndrsyhe ky Vitamin eshte baze e jetes dhe zhvilimit te trupit dhe trurit. Shumica e te rriturve dhe femijve kane mungese te vitamines B qe rezulton ne efekte negative, nje nder to eshte edhe pagjumiesia dhe depresioni.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=UJ77Li_uWCQ]

Cilat jane msheftësitë e industrise se kozmetikes?

Ne kete video ju tregoj se cka permbajne shumica e produkteve te juaja qe i perdorni per ju dhe femijet e juaj. Te gjitha nga sapunet, shamponat, pasta te dhembeve etj.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=t_C86QOG9i4]

Per ta shiquar pjesen e dyte te videos klikoketu.

Nese deshiron qe edhe ti te nashkangjitesh ne grupin e posaformuar ne Facebook “Ta forcojem shendetin shqiptar” kliko ketu.

 

Pse belbëzon femiju?

Perveq se ne tru ndodh nje cregullim tek signalet ku drejtohen te te folurit eksperienca ime shumevjecare dhe studimet e shumta alternative qe jane bere tregojne se femiju fillon me belbezu kur e kupton se nuk mundet me u shpreh lirisht. Ose nese per kete femije ambienti eshte i stresuar, dhe e ben kete te pasigurt te flas.

Cregullimet e te folurit tek disa femije jane te zakonshme. 

  Ne keto raste eshte shume me rendesi t’ja bejme femijut te ditur se cdo gje eshte ne rregull dhe  ti orfojme nje ambient te qete dhe pa konflikte. 

Ne disa raste femiju i cregullohet te te folurit kur ai ose ajo nuk guxojne te qajne apo ti shprehin ndenjat se cka i mbren. Edhe pse ne te rriturve kjo na duket e cuditshme duhet ta dijme se femiju i sheh gjerat nga perspektivat tjera. Per ata cdo gje eshte ashtu sic duket dhe shpesh here nuk ka hapsire te manipulohet asgje.

Edhe pse femiju nuk tregon se cka e mundon nuk domethene se ate nuk e mbren asgje.

Zakonisht te belbezuarit paraqitet te mosha dy e gjysme deri ne shtate vjecare. Gjate kesaj periudhe mire eshte te flasim  me femijun ngadale, ti shprehim fjalet me kujdes dhe tja bejme femijut te ditur se cdo gje do te rregullohet.  Dhe mire eshte qe kete ta marrim si serioze dhe ketu duhet prinderit ose te rriturit rreth femijes te ndryshojne diqka qe nuk eshet ne rregull.

Ne disa raste belbezimi nuk zhduket edhe kur femiju rritet. Ne te shumtat e rasteve femiju fillon te flet pa cregullime ne moshen para se tia filloj shkolles, por ka edhe raste qe edhe ne moshuen madhore nese ka ndodhur diqka radikale tek personi te folurit eshet rregulluar. 

Mos harroni se femiju i kupton ngjarjet me shume se qe te rriturve ju merr mendja. Edhe mos u mundoni me genjy apo manipulu per ta bere situaten me te lehte. Pa marre parasysh se per cka behet fjale. Sinqeriteti eshte gjeja me e mire per femijun. Edhe femiju kupton ckado qe i thojme, nese i flasim me besim qe i besojme femijut. Kete femiju e ndin!

Te kemi besim tek femiju, mos te trajtojme si femije por sic nje qenie qe i kupton gjerat. Nese ndiheni te brengosur dhe nese e keni ndonje anetare ne familje qe ka belbezuar ose belbezon atehere  eshte mire qe femiju te flas me logoped. (Pedagog i te folurit). Sa me heret aq me mire. 

Krijoja femijut nje ambient te qete  ku femiju ndihet i sigurt dhe i respektuar. 

Aparati SPA kunder rudhave, celulitave dhe dhimbjeve ne trup

                                                                     Galvanic Spa System
Aparati galvanic  (SPA aparat) i ndihmon yndyrres ne trup me u shpernda edhe i ndihmon lekuren ta kete  elasticitet me te mire. . Ky aparat gjithashtu  e stimulon qarkullimin e gjakut.
Dy funksionet e tij jane:  nese deshiron te kesh lekure me te re por edhe nese ke dhimbje.
Geli qe aplikohet me aparat permban vetem supstanca natyrore dhe asgje nuk ndin pasi qe tretmani ndodh ne nivelin e qelizave. Rezultati zakonisht shihet mbrenda 30 minuta dhe efekti eshte disa dite.

Tretmani nuk eshte fare i rrezikshem pasi qe behet ne menyre natyrore dhe nuk e manipulon trupin as qelizat e trupit. Gjat eprocesit ajo qe ndodh eshte “freskimi” i qelizave qe jane te lodhura, atyre u jipet me shume energji dhe “ushqim” dhe me kete edhe lekura “sjellet” ne menyre me flexibile, pasi qe i merr ato qe i duhen.

Aparati funkcionon sipas nje  teknologji te patentume qe eshte duke bere revulucion ne industrine e shendetit dhe quhet metode  Galvanike. Lexo me shume ne Google per “Galvanic Method”.

Ky aparat mund te konsumohet vetem ne Evrope dhe USA.

Disa foto me rezultate kliko ketu,  Personat qe i kane be fotot jane vet ata te cilet e kane trajtuar nje pjese apo e gjithe pjesen e trupit. Ne Facebook gjinden disa faqe nga perdoruesit e kesaj metode. Edhe une e perdori kete aparat ne fytyre dhe jam shume  e kenaqur. Lekura me duket sikurse eshte pertrire, gjithashtu edhe ngjyra e lekures eshte me e shendoshe dhe rrezatimi i lekures eshte me i fresket.

Aparati eshet ekskluziv dhe mund te perdoret edhe nga personat privat e jo vetem nga salonet e bukurise. Cmimi eshte shume i volitshem dhe une mund tju ndihmoj nese ju intereson me shume.

Edhe ne Hollywood interesi per metoda natyrore eshte rrit,  Perdoruest lojal te Galvanikut jane Brat Pit, Jenifer Lopez,  Nicole Kidman etj.

Nese ju intereson me shume per kete mund te me kontaktoni me poshte
“Elvira Haxhiaga – Per Vitalitet dhe Perndritje”