Zgjim mental dhe spiritual që rezulton në ngritjen e vetëdijës.
Mental and spiritual growth that results in raisining the conciousnes.

15 fakte qe te garantojne te mbetesh e/i palumtur

15 fakte qe te garantojne te mbetesh e/i palumtur

Ketu me poshte i ke te siguaruara faktet qe do te ndihmojne te jesh e te palumtur tere jeten.


1. Prit qe tjeterkush apo tjeterqka do te bej te lumtur.

15 arsye qe ta garantojne palumturine!
Vetem ti mudnesh ta ndryshosh situaten!

2. Leja fajin dikujt tjeter per deshtimet e tua.


3. Perdore “vetem nese” sa me shume qe mundesh kur eshte fjala per kohe, para dhe shoqeri.

4. Krahasoje ate qe e ke me te tjeret.

5. Behu gjithmone serioz

6. Mundohu me i kenaq te gjithe.


7. Kurre mos thuaj jo!


8. Ndihmoju te tjereve dhe mos e lejo askend te ndihmoj ty.

9. Shiqoji nevojat e tua si jo te rendesishme.


10. Nese dikush te jep komplimente largoji nga mendja menjehere dhe mos i prano.

11. Nese dikush te kritikon, bene te madhe.

12. Mbaji te gjitha ndjenjat mbrenda teje


13. Kurre mos ndrysho.

14. Kurre mos je e/i kenaqur kur diqka nuk eshte absolut perfekte.


15. Kaloje tere kohen tende ne te kaluaren dhe te ardhmen.

Lexoji keto disa here ne dite dhe cdo dite! Do te perkujtohesh se si eshte te jesh e/i palumtur dhe shpresoj qe e zgjedh ta besh te kunderten.
Texti eshte marre nga libri suedez “Det är aldrig kört- Kristina Reftel”.

Tri meditimet me te reja – kunder ankthit dhe depresionit

Mshefetsite e meditimeve – kunder ankthit dhe depresionit

Kunder depresionit zakonisht jemi mesuar te manipulojme trupin dhe trurin me antidepresiva. Ka zgjidhje me te shendetshme. Depresionit duhet hyre nga te gjtiha anet. Duhet te kemi nje zgjidhje holistike, pra ta sherojme mendjen, trupin dhe ndjenjen.

Meditimet jo vetem qe te pushojne dhe relaksojne, por ato munden ta shendoshin trupin dhe mendjen. Keto tri meditimet qe i kam kriju jane te udhehequra me zerin tim dhe te dizajnuara te ndikojne ne nenvetedijen tende. Nenvetedija eshte vendi ku te gjitha programimet kane ndodh dhe perjetimet e jetes jane regjistruar. Nese nenvetedijen nuk e kemi te “shendoshe” atehere edhe kur jemi te vetedijshem do te kemi probleme.
Tere jeten time profesionale kam punuar me teknika te ndryshme per t’i ndihmuar personave qe kane depresione, ankthe dhe fobie te ndryshme.

Meditimi te sjell paqe dhe qetesi ne tru dhe trup.
Meditimi te sjell paqe dhe qetesi ne tru dhe trup.

Eshte nje nder teknikat me te lashta ne bote per ta qetesuar trurin dhe trupin dhe ne Evropen Perendimore meditimet perdoren me masa te medha te mirembajme shendetin si ne jeten private poashtu edhe neper kompania afariste.

Kliko ne linkun me poshte dhe do te lexosh me shume per tri seancat qe i kam dizajnu dhe kriju te punohet me nenvetedijen dhe transformimin e energjise negative ne ate pozitive. Keto meditime nuk jane publike por vetem per ata te cilet i porositin.

Kliko ketu -> Tri meditimet me Elvira Haxhiaga

Buzekuqet me plumb jane kancerioze

Karminat

Buzekuqet me plumb jane kancerioze

Ne facebook eshte duke u shperndar nje artikull nga Walter Reed Army Medical Centre. 
Pasi qe e lexova kete artikull e shperndava neper faqet e mia te Facebook-it dhe atyre qe e di qe puojne me produkte natyrore. 

Ky artikull nuk e di se sa eshte i vertetuar shkencetarisht..por e di nje fakt se plumbi eshte metali me i helmues qe egziston. Une ne fakt kam mendu qe industria e kozmetikes nuk prodhon me produkte me plumb..
Plumbi eshte shume kanceroz edhe buzet jane gjenderat me te ndishme ne trup..qe “marrin fryme”..dhe nese i vihet plumb ato e thithin dhe e absorbojne kete meta ne krejt trupin. Te gjithe ju qe perdorni te kuq buzesh keni kujdes. Ne artikull mund t’i shohesh edhe brandat/firmat me te njohura qe i prodhojne keto me plumb. Jam befasu shume here me kete industri qe vetem prodhon per perfitime jo etike…befasia dhe shoku i pare ka qene naftalina neper cdo produkt..apo derivati i petroliumit..(Vaji mineral)..(me kete vaj zakonisht lyhen motorat e veturave, makinave te medhaja, e zingjirat e bicikletave, e jo te lahemi me te apo te lyhemi). Baby oil ka 100% vaj mineral ne kutijat e veta. Edhe trupat e bebave ne krejt boten lahen me kete horror. 
Per vajrma mineral mbaj edhe ligjerata neper salonet e kozmetikes, tek frizeret etj ne SuediKa shpresa perderisa njihni njerez qe rekomendojne produkte natyrore. Nje nder ta jam edhe une. Atyre qe ju intereson me konsumu buzekuq natyror dhe produkte tjera me top kvalitet do te me lajmrohen mu direkt pa mendu.

LIPSTICK INFORMATION
This comes from someone
Who works in the breast cancer unit at
Mt. Sinai Hospital , in Toronto ..
From: Dr. Nahid Neman
If there is a female you care anything about,
Share this with her.
I am also sharing this with everyone on my e-mail list,
Because males too need to tell the females THEY care about as well!
Recently a lipstick brand called’Red Earth’
Decreased their prices from
$67 to $9.90.
It contained lead.
Lead is a chemical which causes cancer.
The lipstick brands that contain lead are:
CHRISTIAN DIOR
LANCÔME
CLINIQUE
Y.S.L
ESTEE LAUDER
SHISEIDO
RED EARTH (Lip Gloss)
CHANEL (Lip Conditioner)
MARKET AMERICA-MOTNES LIPSTICK.
The higher the lead content,
The greater the chance of causing cancer.
After doing a test on lipsticks,
It was found that the Y.S.L. Lipstick
Contained the most amount of lead.
Watch out for those lipsticks
Which are supposed to stay longer.
If your lipstick stays longer, it is
Because of the higher content of lead.
Here is the test you can do yourself:
1. Put some lipstick on your hand.
2. Use a Gold ring to scratch on the lipstick.
3. If the lipstick colour changes to black,
Then you know the lipstick contains lead.
Please share this information to all your sisters, Wives and female family members.
This information is being circulated at Walter Reed Army Medical Centre
Dioxin Carcinogens cause cancer,
Especially breast cancer . Plz share ♥

Anemia dhe depresioni, Vitamini B9 dhe B12

Anemia dhe depresioni, Vitamini B9 dhe B12

Depresioni eshte gjendja me e popullarizuar e kohes moderne qe njerezimi e ka perjetu. Sot shumica e njerezve trajtohen me antidepresiva edhe pse ka zgjedhje tjera alternative qe jane shume me pak te rrezikshme per shendetin.

Depresioni eshte nje rezultat i inflamimit qe ka ndodh ne trup. Kjo sipas neurokirurgut suedez Nisse Simmensen. Kur niveli ushqyes nuk eshte i mjaftueshem ne trup, atehere rreziku me rra ne depresion eshte me i madh. Gjithashtu kjo vlen edhe per anemine.

Mvaret depresioni prej depresionit. Duhet pas parasysh se jeta i ka sfidat e veta dhe shume here eshte normal apo OK me qene ne depresion. Ndihma me  e mire qe mundet me qene dhe me efektive per personin qe eshte ne gjendje te depresionit eshte me fol me ndonje terapist profesional. Pa pas nevoj me marr antidepresiva.

Edhe vitaminat jane me te mira dhe te rendesishme. Sidomos Vitamini B. Me poshte ne video tregoj me shume se pse duhet marr Vitaminin B si komplement te ushqimit.

Ketu do ta postoj videon e bere ne Youtube enkas per Ty ne qofte se e ke anemine apo e ndin qe je ne depresion, ke ankth, apo e ke jeten shume te stresuar dhe ngarkuar.

Nje pjese e librit me te shitur en bote, i perkthyer ne shqip -Louise L Hay

Nje pjese e librit me te shitur en bote, i perkthyer ne shqip-Louise L Hay

Louise L Hay eshte jo vetem autore e libirt, por ajo ne jeten e saj ka ka ndihmuar qindra mijera njerez qe te sherohen nga semundjet e ndryshme.

Titulli origjinal i librit eshet “You can Heal your life” ( Ti mund ta sherosh jeten tende do te ishte perkthimi i drejtperdrejte).

Nje nder librat me te shitura dhe perkthyera mund te them.

Libri origjinal eshte i pasur me afirmacione qe mund tja themi vetit cdo dite, pastaj ketu mund ti lexoni edhe perjetimet dhe eksperiencat personale te autores qe nga femijeria e deri sa e ka shkruar kete liber.

Kjo autore e ka sheru vehten dhe nuk eshte dorezu kur u semu nga kanceri.

Tani nje pjese te madhe te ketij libri mund ta lexosh edhe ne gjuhen shqipe te perkthyer nga Daut Demaku.

Ate mund ta klikosh ketu dhe e shkarokon direkt en komjuter. Lexoje ate cdo dite, disa here ne dite, dhe jeta do te ndryshoj..kete e thote autorja, edhe perkthyesi e edhe une.

HEALYOUR

Keshtu duket kopertina e librit origjinal dhe ai sigurisht mund te porositet nepermes internetit ne amazon.com apo ne dyqanet tjera virtuale te librave.

Vdekja eshte e zakonshme por e panjohur

Vdekja eshte e zakonshme por e panjohur

Pse eshte vdekja e panjohur?

Per cdo dite vdesim dhe prap nuk kemi aq shume dituri per kete, apo nuk na duket interesant, ndoshta edhe nuk kemi guxim te futemi me thelle ketij procesi te jetes. 
Dje ne facebook e kishte postuar nje mikesh e imja vdekjen e nje kolegu te vet, qe dul te ishte vellau i nje shokut tim te shkolles fillore. Per ate arsye po shkruaj, Sepse e ndiva vdekjen afer, edhe nje here. 
Per fat te mire, ka njerez qe e studijojne kete fakt. Eshte dijetari dhe mjeku Deepak Chopra qe e ka shkruar nje liber qe quhet “Jeta mbas vdekjes”,( Life after death)  ka pastaj  dhe mjek tjere, ai i njohuri i Holandes, Van Lommel qe ka punuar me njerez qe kane perjetu vdekjen klinike dhe mijera doktor , shkencetar, e diejtar tjere qe ju intereson kjo teme e qe punojne me kete cdo dite ne menyra te ndryshme. 
Kultura e re e perendimit ka bere qe vdekjen ta marrim diqka larg nesh.  Diqka qe nuk na takon neve dhe gjindet “atje” dikund, e jo afer nesh. Kulturat e lashta lindore e pranojne vdekjen me me lehtesi dhe ritualet e shumta kane domethenie te njejte dhe te vlefshme sikurse edhe ritualet e lindjes. 
Vdekja eshte jo vetem afer dhe pjese e jonja por edh eeshte prezente cdo sekund dhe kjo mua gjithmone me ka fasionuar. Kur nje person “papritmas” eshte alrguar pergjithmone, apo nje prezence nuk ndodhet me.
Eshte cudi ndoshta te them por procesi i vdekjes per mu eshte mrekulli sikurse edhe procesi i lindjes. Cdo qelize e trupit tone, mobilizohet, behet gati te transformohet ne dicka tjeter….qe biologjikisht vdes . Ne nivelin tjeter astral mund ta quaj transformim i dimenzionit. Ma merr mendja se nese kishim qene me te vetedijshem per trupin tone dhe te kishim kontakt me te madh me te, ne do ta kishim ndi kete me shume. Kur te na ofrohet casti i transformimit.
E quaj pra transformim se nuk besoj qe aty eshte fundi i “udhetimit” tone. Ne formen tone fizike po, por jo ne ate shpirterore. Udhetimi ja vazhdon edhe me tutje. Eshet gjithashtu fasionuese vdekja klinike apo siq e quajne ne perendim “eksperience afer  vdekjes” ( Near death experience). Kur cdo gje perfundon ne nje menyre dhe prap mbrenda disa casteve te shkurta apo gjata cdo gje ringjallet prap. Mrekulli e padiskutuar.
Per mu vdekja eshte nje kah tjeter i segmentit te njejte sikurse lindja. Apo te them dy drejtimeve ne nje rruge.
Ndoshta te duket cudi por  me vdekjen ringjallen apo upgradohen nivelet tjera te vetedijes. E vjetra sjell diqka te re. Eshte e dhmibshme normal, personat qe i kemi pas afer do te na mungojen gjithmone, por si dukuri eshte mrekulli ne veti.

Paramendoje nese nuk kishim vdekur kurre!!….
Si u ndive kur e lexove kete fjali??…..

Ne lindim cdo dite dhe vdesim cdo dite. Dicka ne ne lind cdo dite dhe vdes cdo dite…proces qe reflektohet dhe pasqyron jeten mbrenda nesh dhe rreth nesh, nese e shiqojme me me vetedije dhe nese i zgjerojme perspektivat.
Edhe une them sikurse Deepak Chopra se jeta pas vdekjes do te jete aq kreative, e gezueshme, e lehte, dhe e pafundshme sikurse edhe jeta para vdekjes.
Per secilin nga ne. Ketu po foli prap per nivelin astral. (Mund ta hulumtosh ne google se cka dmth ky nivel, nese nuk je e njohur me termin).
Forma jone fizike dhe intelekti yne eshte i kufizuar, Jemi duke e ngritur kete nivel duke i falemnderuar “vdekjes”.  
Nese te duket i cuditshem ky postim apo nuk e kupton, nuk ka lidhje fare, mos u brengos. Ka materiale tjera qe me siguri te pershtaten ty me mire.  
P.s Kete qe e them une eshte vetem mendimi im, nuk dmth te jete e verteta ABSOLUTE! 🙂

näradöden

Ekzemat ne trup – Pse lindin ato?

Eksem

 

Ekzemat ne trup

Pse lindin ekzemat?
Nga eksperienca ime  personale dhe e punes qe e kam munden me qene disa shkaqe qe bejne ekzema te lind por edhe te zhvillohet me shume. Ato jane:
1. Mungesa e niveleve ushqyese ne trup e sidomos, Vitamines B, (sidomos atyre B2, B3, B5)
2. Shamponat, sapunat, deterxhentet, qe permbajne nivel te laret te vajit mineral si dhe supstancave tjera qe e shkatrojne lageshitin e lekures dhe strukturen
3. Mundet me qene edhe gjenetike. (Pasi qe me top teknologjine e shkences me moderne e kemi pa se mund te ndryshojme se si sjellet ADN:ja ne trup me ane te ushqimit dhe stilit te jetes atehere ka me shume shpresa qe ta permiresojme situaten)
4. Ushqimin qe e hajme, duhani, alkoholi te gjitha keto ndikojne
5. Streset e medha bejne qe trupi te kosumoj me shume vitamina nga trupi, qe ben nivelet ushqyese te zvogelohen nese ato nuk rimbushen. Ne strese te medha duhet marre ekstra vitamine dhe minerale.

Fotoja e siperme eshte nje rast i vertete dhe kembet e vajzes ne foto mbrenda 9 diteve jane be me mire duke i falenderuar nje kreme etnobotanike, 100% bimoree.  Eshte e bere nga Kompania Shkencore e produkteve etnootanike dhe natyrore ne USA.
Krema duket keshtu dhe permbajta kryesore eshte nga nje kokerr erreze qe quhet (Pimenta dioica) dhe qe tradicionalisht eshte perdorur nga njerezit ne pyjet e dendura te Amerikes Qendrore. Ky krem i ndihmon lekures se semuar ta rifitoj lageshtine e duhur, ta mban ate te paster dhe gjithashtu e ben lekuren e bute dhe te shendoshe. Ky krem perdoret edhe per themra te qame.

Une i loboj dhe i mbeshtes cdo dite zgjedhjet alterantive bimore sepse ato jane pjese e trupit tone. Cdo gje qe nuk eshte pjese e natyres dhe qe krijohet arificialisht e ben lekuren dhe trupin tone te ndihet me keq ne nje period me te gjate.

Dhe nese ke nevoj per keshille personale me shkruaj tek: elvira@lookfeeldogood.com

Video se cka eshet vaji mineral mundesh ta shiqosh ketu.

 

Nese deshiron me shume info per rendesine e Vitamines B me shkruaj ne email.

Pak per 21-22 Dhjetorin 2012

E marrur direkt nga faqja ime zyrtare ne Facebook:

Te nderuar mikesha e miq…dua tju them se nese jeni hi ne panikun e 21-22 dhjetorit lirisht lirojeni ate. Kam degjuar shume storie dramatike dhe tash e morra nje sygjerim nga nje mikeshe e imja t’ju them diqka per kete date. 

Kjo date sipas shume dijetarve te shkences, astrologjise e edhe religjioneve te lashta eshte nje pike ku perfundon nje energji e eret dhe negative dhe fillon nje energji e ndritshme dhe poztive. 

Ky eshte transformimi dhe asgje tjeter! Normal qe energjia kozmike eshte vetem se e rende dhe kjo ndikon edhe ne energjine tone fizike e mentale. Kjo energji ka filluar para shuem viteve e jo dje apo sot…por tash e ndijme me shume pasi qe eshte gati te shendrohet ne diqka tjeter..

….Duhet ta festojme edhe te jemi te gatshem te dijme se cdo njeri nga ne e ka nje qellim ne kete dimenzion te jetes, edhe per kete arsye jetojme. Gjenratat tona te cilat ende jetojne dhe ato gjeneratat e reja te cilat do te lindin jane ata te cilet do te jene pjese e ketij ndryshimi te hatashem, sepse ne jemi ata te cilet do ta mbijetojme dhe jetojme kete transformim dhe te bejme gjera pozitive per te tjeret e per ne. 

Pra eshte nje perfundim i nje cikli te vjeter 26.000 vjecar dhe fillimi i ciklit te rri 26.000 vjecar. E NE JEMI ATA TE CILET DO TE PERJETOME KETE!! 
Duheni te ndiheni te posacem qe ju jeni ata te cilet do te jeni pjese e ketij ndryshimi kozmik te bekuar e hyjnor!!!….Mos u frikoni por gezohuni!!The shift

Per nje mengjes te shendetshem nga trajnerja profesionale Vjollca Kuqi

Per nje menjes te shendetshem, keshille kjo nga trajnerja profesionale Vjollca Kuqi

Vjollca Kuqi-n e kam pas rastin ta takoj dhe njoftoj  kete vit.  Si te jetojme nje jete me te shendtshme, me gjate- ky eshte hobi dhe puna e perbashket e jona.

Vjollca ka punuar  dhe ushtruar  trupa te njerezve plot vite dhe ka dituri te medha per shendetin dhe nutricionet ushqyese qe i duhen trupit. Ajo punon sot gjithashtu edhe si trajnere profesionale dhe e udheheq Studion e saj te Aerobicut ne Gjakove.
Ketu ne kete artikull  e kopiova nje tekst qe Vjollca e kishte postu ne Facebook sot.
Per te gjithe ju qe dehsironi te hani mengjes te shendetshem vijon teksti em psohte:

” Filloje diten mbare ha mengjes e mos i ik, pasi duke ngren mengjese e mbane peshen dhe energjine ne kontroll gjate dites! .Mengjesi mund te jete shume opcional p.sh nje dite fillon me…

1.musli (grure i thyer) me farera dhe rrushe te terur,fruta te tretura ne jogurt;
2.cornflake (flekra te misrit) me farer ate treturu ne qumesht;

3.buke e zeze ,e farera (luledielli, liri, kongulli) te shoqeruara me
4.djathe domate dhe tranguj;,buke e thekres e lyer me gjalp dhe mjalte
5.farera (badem, lajthi, arra, pistaqi) te shoqeruara me qaj jeshil, mente, te zi
6.veze omlet me djathe
7.veze e zier me jogurt “

Nese deshironi keshilla me te detalshme, mund ta kontaktoni Vjollcen ne Facebook. Per te dalur te faqja e saj zyrtare kliko ketu. 

Tri seancat e premtuara, meditimet me mua!

Tri seancat e premtuara, meditimet me mua!

Meditimet te drejtuara nga une jane bere vetem per nej arsye. Me te ndihmu ty qe ke nevoje me u liru nga stresi i perditshem, depresioni apo ankthi.

Te nderuar mikesha e miq, per ju te cilet ende nuk jeni regjistruar tek kendi i keshillave te mia, ju lajmroj se jam duke i pregatitut nje seri me tri seanca meditimesh. Keto meditime do te mund ti porositni nepermes internetit me nje cmim shume modest.

Per tu regjistruar hyn ne kete faqe, shkuraje emrin dhe email adresen. Pasi qe te regjistrohes shko tek emaili aty te presin dy meditime, qe une ti dhuroj dhe qe te ndihmojne per qetesim dhe pushim psiqiki e fizik. 

Meditmiet jane gjithashtu te mira edhe per ta mirmbajtur energjine ne nivel te larte, por edhe kur deshirojme ta stabilizojme pulsin e githashtu ta qetesojme trurin. Kliko ketu me poshte per te bere porosine.
http://www.lookfeeldogood.com/se/Shqip.html