Pese Keshillat E Realizimit Te Enderrave

Pese Keshillat E Realizimit Te Enderrave

Sot ka qene nje dite fantastike per mua dhe per degjuesit e Radio Suedise.

Para se t’ja vazhdoj deshiroj te them se ky artikull do te ben fjale per Monen dhe per programin edukues “Transforma”.

Kush eshte Mona?
Para 6 viteve me ka kontaktuar nje vashe e re. Ishte 19 vjeqare atehere, por me vizione te medha.Mona e kishte nje enderr dhe deshironte ndihme per te realizu kete.
Ne ate kohe une punojsha si keshilltare e karrieres. E kisha startuar nje projekt ne kompanine time qe quhej “Puna te cilen e enderron”. Njerezit qe me kontaktonin ishin persona qe e kishin vetem nje qellim ne jete. Qellimi ishte:  Me fitu punen e tyre te enderrave, e jo cfardo pune, pra te punojne me dicka qe ata enderrojne.

Per mos me zgjat storien shume, mund te shtoj se Mona ishte nje vajze shume e vendost me nje qendrim te pjekurl. Edhe pse ajo atehere punonte me punet jo te kvalifikuara, ajo e dinte se cfare deshironte.

Për t’i transformuar enderrat ne realitet duhet krijuar qellime.
Kjo eshet formula baze. Por jo vetem aq. Ekuacionet e formules duhen te kombinohen ne menyre korrekte, njejte sikurse formulat kimike. Balanci eshte kyq.

Keshtu qe vendosem qe me Monen ta krijojme nje plan 10 vjeqar. Kemi punuar plot 3 muaj dhe jemi takuar nje here nje jave. Pas tre muajve e kam ditur se Mona do ta realizoj enderren e vet. (Ne disa raste me duhet te punoj 6 muaj, e ne disa raste me gjate)

Me intenzitetin e puneve dhe hapesiren e kohes, kontakti na ishte ralluar gradualisht.

Sot, pra pas 6 viteve me kontakton Mona ne Facebook dhe me pyet:
“Elvira a je aty?
I thash: “Po urdhero?”

Pasi qe Mona e kuptoj qe ende jam duke punuar me keshilla dhe njerez me pyeti se a do te kisha pas deshire te bej nje interviste me te “Live” ne Radion Suedeze dhe tema ishte “Enderrat e realizuara”.

Kur u kyqa ne emision e kuptova se Mona e kishte realizu enderren e saj.
Pasi qe me prezentoi si mysafire te programit ajo shtoi dhe ndau me degjuesit:
“Para disa diteve, duke e pastruar dhomen i  kam gjetur shkrimet e planit tim 10 vjeqar me keshilltaren e enderrave te mia Elvira Haxhiaga dhe ne faqen e pare e kam pa “gazetare ne radio apo televizion”.

Kur i degjova keto fjale me buzeqesh fytyra dhe me dukej sikurse ska lufte ne bote. Eshte paqe!

Mona e ka realizuar enderren e saj pas 6 viteve, jo 10.
Sot ajo punonte ne kanalin me te popullarizuar suedez ku shumica e degjuesve jane te rrinj me origjine te kuturave te ndryshme, e edhe suedeze.

Ne emsion detyra ime ishte tju dhuroj degjuesve 5 keshila me te mira dhe te forta per t’i realizuar enderrat e tyre. Keto keshilla do t’i ndaj shume shkurt ketu me ty tani.
1. Guxo te enderrosh.

2. Percjelle ndjenjen ne trupin tend (Per kete me shume ne “Transforme”)

3. Vendos se do te punosh per ta realizuar enderren

4. Rri me njerez qe i kane arritur enderrat e tyre, apo me ata te cilet ende punojne me kete

5. Kerko ndihme nga ata te cilat i jetojne enderrat e tyre. Mundem me qene mentoret e tu, apo keshilltaret profesional.
(Mos merr keshilla nga ata te cilet nuk kane enderra, apo nuk i kane realizuar ato).

Te gjithve na duhet Transforma

Transforma eshte nje platform edukuese qe do te starton me daten 21/6 dhe qellimi kryesor eshte ndryshimi fundamental ne qendrimet se si mendojme dhe e zgjedhim me jetu jeten.

Sot e dijme qe mendimet e krijojne jeten tone. E dijme gjithashtu se per t’i ndryshuar mendimet, duhet ndryshuar sjelljet dhe qendrimet. Per kete duhet ndihme dhe edukim!
Ti qe e zgjedh programin edukues “Transforma” do te thellohesh me shume ne temen dhe pikat qe i kam shkruar me larte. Kjo do te ndodh ne nivelin e trete te programit. Programi i ka tri nivele te ndryshme dhe do te fokusohet, kryesisht ne mendje, trup dhe lidership. Temat do te jene te ndryshme dhe do te mesohen dhe aplikohen teknika efektive per t’u liruar nga emocionet e renda, me mendje negative dhe riprogramuar apo transformuar ne emocione te lehta me mendje e qendrime pozitive.

Transforma jo vetem qe do te sjell sherim, por edhe ndryshim individual dhe kolektiv!

A mundesh me i realizu enderrat?  Pergjigjja eshte: PO!
Vetem se a don dhe a guxon. Sepse kur e meson formulen e arritjes, asgje nuk do te ndal! Kete guxoj ta premtoj!

Per me shume per Transformen kliko ketu.

Ketu poshte eshte nje video qe tregon per pjesen e pare te Transformes. Ne webfaqe te Transformes dhe ne Youtube mund te gjesh me shume video rreth niveleve dhe permbajtjes se Transformes.