Pse viti 2014 do te jete me ndryshime pozitive?

Pse viti 2014 do te jete me ndryshime pozitive?

Ndryshimet pozitive ndodhin atehere kur mesohen gjera te reja, inspiruese, motivuese dhe qe te mbushin energji.

Mbi 80.000 mendime qe i kemi ne dite, truri yne eshte mesuar automatikisht te mendoje njejte.  90% te mendimeve qe i mendojme sot jane te njejta me mendimet qe i kemi menduar dje e pardje. Ato sjellin lodhje fizike, mentale e merzi. Keshtu e kane shumica e njerezve. Arsyeja eshte mungesa e diturise se re, inspirimit, motivimit dhe energjise pozitive.

Ti qe e lexon kete postim ti je pjese e ndryshimit. A e din pse?

Ketu poshte e gjen listen me 28 fakte qe te bejne ty ndryshim pozitiv. Ti je informuar me keto fakte ne menyra dhe kanale te ndryshme gjate vitit 2013, din ti zoterosh dhe menaxhosh ato.
Je pjese e informacionit te ri, motivues e inspirues qe sjell energji pozitive . Ti je nder ata qe ke marre pjese ne seminaret e mia ne Kosove, Presheve e Maqedoni apo ne internet nepermes webinareve.  Po, je pjese e ndryshimit sepse ke pranuar keshilla te rregullta tek buletini i shendetit, apo me takon rregullisht ne Skype apo “Live” per t’i arritur qellimet ne jete dhe karriere. Me ke percjell ne Youtube,ne Facebook ne kete webfaqe apo ne te gjitha forumet e lartepermendura.

Ti je pjese e ndryshimit sepse ti e ke kuptu:

1. Se cka eshte stresi si dhe qe 95% te gjitha semundjeve burrojne nga stresi.

2. Si me menaxhu stresin?

3. Cka eshte ankthi dhe si te menaxhohet ai?

4. Cfare jane panikat e ankthit?

5. Cka eshte depresioni?

6. Simptomet e ankthit, stresit dhe depresionit?

7. Si ndikon vitamina B ne zvogelimin e depresiont dhe stresit?

8. Pse i duhet trurit Omega 3?

9. Cka jane afirmacionet dhe fuqite e saj?

10. Pse duhet afirmuar cdo dite?

11. Cka eshte meditimi?

12. Benifitet e meditimit ne rast stresi, depresioni apo ankthi?

13. Cka eshte Emotional Freedom Technique, shkurt EFT.

14. Din ta aplikosh metoden e EFT-se nese ke ankth, depresion apo je ne stres.

15. E ke kuptuar pse duhet perdorur vitaminat natyrore e jo artificiale.

16. E ke kuptuar rendesine e bimeve kur eshte fjala per proceset e ndryshme te sherimit.

Gjithashtu e ke kuptuar:
17. Rrezikun e keqperdorimit te antibiotikave

18. Rrezikun e keqperdorimit te antidepresivave

19. Rrezikun e ekzemeve ne lekure, arsyen pse lindin dhe pse plaket lekura para kohes

20. Pse duhesh vleresuar trupin tend dhe veten tende

21. Si ndikon vetebesimi i ulet ne jeten dhe karrieren tende

22. Arsyet qe te bejne te palumtur

E din se mungesa e nivelit ushqyes ne trup dhe tru

23. Shkakton inflamime ne trup

24. Inflamimet ne trup shkaktojne depresion, kancer e plot semundje tjera

25. Ti din gjithashtu si ta qetesosh veten me meditime kur je ne stres.

26. E din rendesine e konsultimeve profesionale.

27. E din termin “ankthi i perbashket social”.

28. Ti e din se je pjese e ndryshimit pozitiv sepse ti deshiron te mesosh gjera te reja qe te zhvillojne mentalisht, emocionalisht dhe shpirterisht.

Ne vitin 2014 do tja vazhdojme udhetimit tone te perbashket drejt perndritjes dhe vitaliteit shqiptar. Ne vitin 2014 ti do kesh njohuri me te pasura se sa qe ke pasur ne vitin 2013.

Cdo vit qe vjen e shkon eshte jeta.

Viti i posedon 8.760 ore. Nese i llogarisim ne minuta, ne vitin 2013  ti ke marre fryme dhe ke jetuar plot  525.600 minuta.
Viti i ardhshem do ti kete aq shume minuta. Te lus personalisht qe t’ja vazhdosh te jesh ndryshe nga te tjeret. Te lus gjithashtu e qe nga te gjitha keto minuta mos te jene 90% te mendimeve te njejta.

525.600 minutat e vitit 2014 ti do ti shfrytezosh per t’i sjell jetes tende dhe ty qetesi, begati dhe lumturi.

Nese nuk je anetare e buletinit te keshillave apo ke deshire te jesh pjese e webinareve dhe seminareve te mia me shkruaj tek:
elvira@lookfeeldogood.com

Kur ti ndryshon pozitivisht, pozitiviteti do te perhapet me shume ne familjen dhe shoqerine tende.

Tani me lejo ta uroj Vitin e Ri 2014 dhe i deshiroj ty dhe famijes tende dashuri, mbaresi dhe begati!

URIME2014

 

FLAMUR BADUNI

– ELVIRA, JU PERSHENDES, JU PERGEZOJ, JU FALENDEROJ PER TE GJITHA INFORMACIONET E TUA DHE PUNEN QE PO BENI…JINI SHUME E MIRE E SHUME URIME PER JU E FAMILJEN TUAJ…GEZUAR VITIN E RI 2014 E SUKSESE JUVE…RESPEKTE FLAMURI..

Advija

Je e mrekullushme … gezuar edhe ty 2014 qoft nji vit i mbare per te gjith..paqim shendet lumturi dhe gjithqka te bukure per te gjith

Vjollca Shyti

Gëzuar edhe njëherë Vitin e Ri 2014, dhe uroj gjithë të mirat e kësaj bote të ju rrethojnë Juve dhe Neve që dëshirojmë të marrim dhe prodhojmë poztivitet….Gëzuar dhe shumë suksese …..

halit

Faleminderit e nderuar per urimin per Vitin e Ri 2014,faleminderit per bashkpunimin dhe materjalet e komentet qe patem ne vitin 2013,me shpresë qe ne këte vit te ejmi te shendetshem fizikisht,te mendojm dhe veprojm nga mendja pozitive,dhe te zbatojm ne jetë vetem me pozitivitet dhe realisht te kuptojm se ne jemi jeta dhe ate duhet ditur se duhet jetuar dhe sfiduar.Edhe njher Faleminderit dhe respekt.

DRITA JANUZI

Tefalenderoj,Elvira per qdo keshille te mrekullueshme,se me te vertete jemi duke shkuar kah pozitiviteti,gjithashtu te uroj vitin e ri 2014,dhe te deshiroj qdo te mire ne jete.

halit

Faleminderit e nderuar per komentin dhe msazhin e juaj rreth bashkëpunimit me temat,sociale,edukativo-arsimore,
per formimin e një personaliteti te shendosh fizikisht dhe psiqikisht.
Ju percolla edhe ne emisionin e TV,ishit e shkelqyeshme dhe pati mesazhe te shkelqyeshme pozitive per stresin dhe ankthin e sidomos tek dallimi ne mes tyre,sqarimet e duhura.Ju pergezoi!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.