Tri faktet qe vendosin per egzistencen e biznesit tend online

Tri faktet qe vendosin per egzistencen e  biznesit tend online

Me biznis online referoj tek sherbimet/produktet qe jane te digjitalizuara neper kanalet e ndryshme te mediave sociale. (Jo vetem Facebook-ut)

Biznesi i bazuar ne internet mvaret prej ketyre tri fakteve:
1. Copywritting (shkrim reklame)
2. Marketingu Terheqes
3. Klienti specifik

1.Copywritting
VINI RE:  Copywritting nuk duhet perzi me copyright, jane dy gjera te ndryshme.

Copywritting eshte nje aktivitet qe tradicionalisht i ka taku agjencive te reklamave. Kete rol e ka skribenti i reklamave.

Tani kur epoka e tekologjise se informacionit dhe digjitalizimi i sherbimeve dhe produkteve ne internet e kane invaduar shumicen e vendeve perendimore kete rol te skribenitit e luan edhe sipermmaresi qe e drejton biznesin e vet. 

 Eshte pjesa esenciale dhe me kryesorja e veprimtarise se biznesit. Shkurt perdoret kjo terminologji COPY.

Informacionin qe e jep  duhet "perqafoj" klientin tend!
Informacionin qe e jep duhet “perqafoj” klientin tend!

Eshte informacioni qe ti ja dhuron audiences apo klienteve te tu pa marre parasysh a e thua me goje apo me shkrim. Kur ke COPY te mire do te kesh shume shitje dhe potenciali me kriju biznes multi milionsh eshte i madh. 

Pra COPYWRITTING eshte art i shitjes.

Ky art eshet studijuar me dekada te tera dhe studijohet ende. Kompanite me te medha ne bote si. psh. Apple, Microsoft, American Express i perdorin strategjite me te suksesshme te shitjes, duke perdorur copywritting.

Nese je sipermarres apo e ke plan ta startosh ndonje veprimtari biznesi e ke obligim ta mesosh artin e reklamave. 

Jane fjalet qe lexuesi yt i sheh dhe i ndin. Ne kete webfaqe do te kete me shume postime mbi copywritting dhe biznesin ne pergjithesi.

Me copy te mire  ti e afron lexuesin. Me copy jo te mire ti e largon lexuesin.

Nese duhesh me investu ne dicka si sipermarres, atehere eshte copywritting!

Pse copywritting per binzeset online?

Sepse kjo eshte menyra e vetme me e be klientin tend mu ndi i zgjedhur.

Ne te shumten e rasteve me biznesin ne internet ti nuk do te takosh klientin kurre. Produkti apo sherbimi do te shitet kur ti nuk je fizikisht prezent. 
Per kete arsye fuqia e fjales se shkruar eshte esenciale per me kriju relacion ne mes produktit tend dhe klientit.

Copywritting pra nuk eshte vetem per me gjeneru shitje, por edhe per te kriju relacione, eduku dhe zgjedh klientin tend.

Menyra se si behen reklamat e kompanive te ndryshme private ne Facebook ne te shumten e rasteve eshte e tmershme.

Zakonisht kjo reklam behet nga personi qe e udhehq biznesin dhe me statuset qe i shkruan ne Facebook.
Kjo menyre e reklamimit te produktit eshte e eger dhe e ”pa ndishme” qe une personalisht e urrej. Nese ne facebook e shoh nje person qe vetem ben reklama per te shitur, pa pas nje mesazh me te thelle dhe me vlere, une ate mesazh e bllokoj. Rreziku qe edhe tjeret te bejne te njejten gje eshte i madh.

2.Marketingu Terheqes


Me marketing terheqes referoj tek fakti se ti me reklamen tende e terhjek klientin specifik tendin. Nuk i drejtohesh te gjithve por klientit tend. Pra per ta pasur marketingun atraktiv ti duhesh ta dish dhe njohesh klientin tend. Kur them njohehs mendoj t’ja dish problemet edhe pse kurre nuk e ke taku dhe nuk e din kush eshte.

kagnetSa me specifik eshte klienti aq me atraktiv do te jete sherbimi/produkti.

Marketingu Atraktiv eshte nje terminologji qe perdoret shume sot, sidomos ne SHBA. Baza e ketij marketingu nuk eshte shitja, por edukimi, informimi dhe formimi i audiences/publikut/klienteles tende.

Une kam punuar me disa tregje te ndryshme dhe mundem ta marr shembull tregun shqiptar.

Pasi qe shendetin e kam specialitet, atehere e mendoj dhimbjen dhe problemet qe populli yne i ka. Tregu eshte hulumtu, problemi dihet dhe marketingu im bazohet vetem me e informu publikun tim se cka eshte p.sh. ankthi, depresioni, stresi dhe si mundemi me menaxhu kete.

UNE KURRE NUK SHES PRODUKTE!

Shpresoj qe e kupton dallimin ne mes shitjes dhe shitjes.

Produkti do te shitet vet, nese klienti e ka informaten e duhur.

3.Klienti specifik


Cdo fjale qe une e shkruaj eshet e studijume mire.  Pa marre parasysh a eshte ne faqen time zyrtare ne Facebook, ne Youtube apo ketu ne kete faqe.

Marketingun qe e bej une eshte per te ndihmuar ty  ta zgjidhesh nje problem specifik, e jo me shit.

Per kete duhesh te mendosh edhe ti.

Kush eshte klienti yt? Ku jeton? Sa vjecar? Cfare problemi ka?

Klienti ta drejton marketingun, e jo produkti.
Ketu shumica e kompanive e bejne gabimin me te madh, sepse produkti e drejton biznesin e jo “nevoja” e tregut.

Reklamen qe e ben do te bazohet ne zgjedhjen e problemit dhe asgje tjeter.

Shembuj te tmershem qe kam pa ne Facebook eshte se nje sipermarres qe ka veprimtari te ndryshme te biznesit e ben marketingun per te gjitha veprimtarite pernjehere. Ajo jo vetem qe nuk eshte terheqese, por edhe shume irrituese dhe jo e kuptueshme. Klientit i jipet mesazhi qe ti vetem shet.
Aty nuk ke as klient specifik e as zgjdihje. Por vetem shitje.

Cdokush blen sepse duhet ta zgjedh nje problem.
 Nisu prej vetes.
Klienti yt nuk blen sepse ti e ke produktin me te mire, por sepse ti e ke ofru nje soulcion te problemit.

Keto tri fakte do ta garantojne egzistencen dhe suksesin e biznesit tend! Nese e ben ashtu sic duhet.

Nese nuk je regjsitru per me pranu keshilla biznesit nga une kliko ketu.

Per me shume per kete me shkruaj tek:
[email protected] me titullin “Biznesi online”