Cka nuk te kane treguar mjeket per stresin!

Cka nuk te kane treguar mjeket per stresin!

95% te semundjeve jane rezultat i stresit. 95 perqind!

Shenja me e kjarte qe tregon stresin eshte LODHJA konstante!

Cka eshte stresi?

Me fjalet e mia  e permbeldhi stresin ne disa fjale me poshte:
– Brenge/Dert e/i shkurte apo e gjate
– Brenge emocionale qe shkaktohen si rezultate te situates ekonomike dhe te tjerave perreth
– Brenge emocionale qe shkaktohet si rezultat i konflikteve me njerez te aferm apo me larg
– Brenge emocionale qe shkaktohet kur jemi ne kriza qe shkaktohen kur dikush na ben te ndihemi keq, na ofendon, na kritikon, na gjykon.
– Traumat e femijerise, kur diqka ka ndodh qe ka lene gjurme te thella
– Traumat e luftes
– Pastaj i kemi streset fizike qe shkaketohen kur jemi te mvarur prej nikotines, alkoholit ,uhsiqmit,  seksit, drogave te ndryshme e edhe religjionit. Cdo gje qe perdoret si “ilaq” dhe ne te njejjten kohe demoton trupin tend, apo lendon persona te tjere eshte keqperdorim.

(Per mua personalisht keqperdorimi i religjionit eshte njejte si ai i droges apo alkoholit, sepse cdo symptom eshte  identik  kur te krahasohen detalet, sjelljet, qendrimet, efektet.)

– Stresi inkuldohet gjithashtu edhe kur gjithmone i bejme punet ne moment te fundit.

Te gjitha keto kur te permbledhen dhe nuk bejme asgje per ta zvogeluar stresin psiqkik emocional dhe fizik atehere efektet e stresit do te jene ne shume raste dramatike e edhe tragjike. Ne disa raste edhe ne mosha te reja.

Kur jemi ne stres konstant trupi gjithmone i mobilizon rezervat ushqyese qe i ka per ta perballuar situaten. Kjo domethene qe cdo organ punon “extra” per ta tejkaluar situaten. Ne te shumten e rasteve trupi dhe psiqika nuk arrijne te pushoj dhe kjo e rrit edhe me shume nivelin e brenges dhe e zvogelon nivelin ushqyes ne trup.

Ne videot e mia ne Youtube kam shpjeguar pak per vitaminen B qe perndryshe quhet edhe vitamini i stresit. Kur jemi ne stres trupi konsumon me shume vitamina dhe cikli i stresit dhe i lodhjes behet i perditshem.

Nese ti  i nenshtrohesh stresit cdo dite gjate tere dites atehere aty eshte e ditur se shendeti nuk do te jete ne nivel te mire dhe ti gjithsesi duhesh te marresh vitaminin B natyror.

Trupi eshte fantastik dhe cdo qelize e trupi pertrihet mbrenda nje periudhe te caktuar, ne cdo organ te trupit.  Trupi na jep shansa te reja rregullisht. Problemi lind kur keto qeliza te reja qe zhvillohen, ato pertrihen ne nje ambient te infektuar dhe jo te shendoshe pas nje kohe edhe ato te rejat behen si te vjetrat, dmth te infektuara.

Kur nuk jemi konsekvent dhe ” e degjojme” trupin dhe signalet e tij  atehere me ne fund trupi do te dorezohet. Gje qe eshte shume e logjikshme dhe behet e natyrshme.

Perdrisa jemi te vetedijshem se kjo ndodh dhe kerkojme alternativa dhe zgjedhje qe ta perrmiresojem situaten atehere ka shpresa.

Vetedija sjell respektin dhe vleren se sa shume domethene shendeti yne dhe i femijve tane, apo i rrethit ku jetojme dhe krijojme.

Hapi me i mire pra eshte te jesh e/i vetedijshem se CKA ose KUSH te sjell stres, ankth apo depresion. Prej asaj pike ndermer masa. Krejt mvaret prej teje.

Kliko ketu per te dal tek artikulli se si te menaxhohet stresi dhe ankthi.

 

Me

Hej. Jag har följt din blogg till och från och tycker den är väldigt intressant och rätt så speciell. Vi har inte alls mycket information om dessa viktiga saker på albanska. Jag skriver på svenska för jag tycker det är enklare.
Anledningen till att jag kommenterar har att göra med HSP.
Vet du vad det betyder? Har du kunskap om det? Om inte hoppas jag att du kan lära dig mer om det och sprida ut det, till den albanska världen. Det är väldigt intressant och för min del har det förklarat rätt mycket.

HSP står för Highly Sensitive Person och informationen om och kring HSP sprids väldigt fort nu i Sverige.
Här har du lite hemsidor som förklarar vad HSP är och inte är 🙂 (Det är ingen diagnos eller sjukdom utan en personligshetdrag)

http://www.sensitiv-hsp.se/sarskilt-sensitiva-foredrar-kontakter-av-hog-kvalitet/

http://www.hsperson.com/

http://empatisk.blogspot.se/2012/04/hogkansliga-personer-hsp.html

http://www.svd.se/nyheter/idagsidan/existentiellt/hogkansliga-pejlar-in-vagor-i-luften_7074009.svd

Dessa är bara några sidor som jag slumpmässigt valt ut. Det finns mer information detta därute. Även en svensk bok som kom ut i april; “Drunkna inte i dina känslor” haha underbar titel.
Jag tror att du känner till begreppet HSP men jag valde ändå att kommentera och “tipsa” ifall att du hade missat det. Du verkar ha fullt upp med mycket 🙂

Hoppas du iallafall tar dig tid att kolla upp det.

Flm per mirekuptim 🙂 Suksese

blogguelvires

Flmnd me!…Te lutem nese ke material te mire qe ty ta merr mendja duhet me lexu dergoma artikullin ne email e une e postoj me emer tendin.

Tack för dina länkar. Intressanta artiklar. Meningen är inte att jag ska kunna allt så skicka gärna det du tycker är intressant.
Må bäst!
//E

Me

Hej igen.

Jag är tyvärr ingen skribent. Det är något som jag har nyligen upptäckt och det är rätt så aktuellt nu i Sverige.

Om du undrar varför jag skrev till dig så beror det på att du har en blogg på albanska om bland annat personlig utvecklig och trodde att du skulle finna det intressant. Som sagt mer en tips. Om tid finns och du läser om det kanske du också finner det intressant och kan eventuellt sprida det bland albaner haha. Jag är som sagt ingen skribent och detta är väldigt nytt för mig så nu försöker jag lära mig så mycket som möjligt. Jag tillhör liksom den högskänsliga skaran och det är mycket att ta in. Snacka om att det är en AHA-upplevelse.

Nu kanske jag svamlar men du förstår nog vad jag menar. Jag hoppas du har tid/intresse att någon gång kanske kolla upp det lite snabbt.

Me fal qe po te shkruaj suedisht por thjesht ma leht e kam mu shpreh ne at gjuhe.

Flm per mirekuptim dhe suksese 🙂

Me

Det handlar om HSP (Highly Sensitive Personality) och har inget att gör med folkgrupper 🙂 Det handlar mer om individer än om folkgrupper 🙂 Tvärtom tycker jag att albaner generellt är väldigt okänsliga. Det märker man när man besöker “hemlandet”. Fullt med intriger / släkt som försöker manipulera och utnyttja! 🙂

blogguelvires

När jag sa känsliga då menade jag att de har temperament och blir arga fort.
Jag förstod att det var individuellt, men försökte beskriva en generell aspekt över det hela.

Kan inet du maila mig och berättta lite mer vad du gör? Är du generellt intresserad av hälsa?

Me

Hej igen! Ja du, jag kommenterar överallt anonymt (fegt jag vet) men jag har fått ange min email vid varje kommentar här så den borde du väl ha sett?! Men jag lovar att ser jag dig i Malmö så ska jag komma fram och hälsa :p skämt åsido! Du får säga till om jag kommenterar lr tipsar för mycket! Ha det gott

blogguelvires

Te flmnd per te githa ndarjet qe i ben ketu…Jag delade videon med Carlin på min FB sida igen…the one with the Planet…qajo ke pak ma jo dramatike..:))…
Bor du i Malmö eller?…

FATONI

Pershendetje e nderuara Elvira,kerkoj ndjese per vonesen time te pranimit te ketyre shkrimeve tua,pasi qe hotmailin e kisha te bllokuar,ndihem shume i entuziazmuar per te gjitha keto materiale qe i keni postuar,qe pas shume analizave qe i keni bere, jane nje dhurate shume e qmuar,jane nje dritare ne fund te shpirtit tone ,shkrimet e tua titanike,na bejne ta ndiejme nje rryme kosmike te tjetersuar,na ushqen me nje pasion te forte per jeten,dhe kuptmin e vetes sone,ju jam mirnjohes per kohen qe e humbisni vetem dhe vetem qe te na beni qe ta kuptojme rendesin e personalitetit tone.Une kisha dashur te ju pyes,a keni ne agjenden tuaj per mbajtjen e seminareve te ndryshem,apo seancave grupore,ku gjdo individ do te mund te informohej per leksione .apo edhe trajnime per kalimin e krizave negative,dote ishte nje ndihmese e madhe per brezat e rinje pasi qe shoqerise sone i nevojitet nje mision i tille,suksese te matutjeshme,me rrespekt..

Adem Lahaj

Pershenetje nga une dhe Familja ime te falenderoje pa mas per Kohen qe merni per te me percjellur mesaxhe pozitve,Te nji karakteri te fort qete ngrit Shpirtrisht dhe moralisht,Pra te frymzon me ide te freskta dhe te largon nga rruget e gjumta apo nga nji Kanal i gabuar pra te freskon ne mendje dhe te forcon ne shpirt perte,,ecur perpara dhe gjetur rruget e leta ne kete bote te Madhe,pershendetje

Elvira

JU flmnd z.Adem per kete pershkrim pozitiv dhe per komplimentet e juaja. I deshiroj familjes tende si dhe juve vetem dashuri e bereqet ne jete. Me te mira
//E